Zestarzeć się w Skolimowie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 17:41
Opowieść o emerytowanych aktorach teatralnych - pensjonariuszach domu w Skolimowie - być może nie zainteresuje wszystkich, ale powinna - w końcu starość i śmierć spotka każdego z nas.
Audio

Zanim tu przyszłam, wiedziałam o starości tyle, co wszyscy. Staruszek, staruszka to - jak wyobrażałam sobie - jakiś rodzaj rasy człowieka, jakiś specjalny gatunek. Niech pan sam powie – tak się myśli o starszych, prawda? A tu zobaczyłam, że pod tymi zmarszczkami, czasem pod pudrem, a czasem pod fałszywym uśmiechem, jest człowiek, który niczym się od młodych nie różni, tylko tym, że jest słabszy. Też marzy, też chce kochać, też ma swoje humory – tak o życiu w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie powiedziała jedna z pracownic placówki.

 

/

 

"Hamlet w stanie spoczynku. Rzecz o Skolimowie" jest interesującym kolażem bogatej historii Dom Artystów Weteranów Scen Polskich, anegdot na temat znanych i mniej znanych aktorów oraz reportażu o życiu codziennym jej mieszkańców. Bohaterami książki Gabriela Michalika są m.in. Stefania Grodzieńska, Witold Gruca, Zofia Kucówna, Jacek Bławut oraz zmarła niedawno Irena Kwiatkowska.

Książka powstała jako rezultat wizyt w Skolimowie, jej autor odwiedzał tam członków swojej rodziny. Wielokrotne odwiedziny sprawiły, że opowiadania są głęboko przeniknięte atmosferą domu emerytowanych artystów. Oprócz dokładnej historii powstania i działania pensjonatu, przez niektórych nazywany poetycko "domem zachodzącego słońca", można w "Hamlecie w stanie spoczynku" odnaleźć ciekawe historie ludzi, których połączyła miłość do teatru. W tej niejednolitej w formie opowieści teraźniejszość flirtuje z przeszłością, humor i radość życia mieszają się z kłopotami życia podeszłego wieku i nastrojem zadumy nad sprawami ostatecznymi.

Gabriel Michalik na spotkaniu w kawiarni PIW-u "Opasły Tom" przyznał pół żartem, pół serio: - Nie wiem, czy tę książkę czyta się jak kryminał, ale ja ją pisałem jak kryminał, ponieważ w trakcie jej tworzenia umierali bohaterowie. Każdemu z nas co kilka lat umiera ktoś bliski, ale tam śmierć jest skondensowana. Jednak śmierć w Skolimowie jest inna, nie jest to śmierć za szpitalnym parawanem w zbiorowej sali, jest to śmierć we własnym pokoju w otoczeniu bliskich ludzi, rodziny lub po prostu osób, które z miłością odnoszą się do osoby będącej u kresu swych dni.

W kolejnej odsłonie cyklu spotkań literackich w kawiarni PIW-u "Opasły Tom", organizowanych przez Program 2 Polskiego Radia oraz Państwowy Instytut Wydawniczy, gościem wieczoru był Gabriel Michalik. Okazją do spotkania było wydanie książki "Hamlet w stanie spoczynku. Rzecz o Skolimowie", opublikowanej przez Wydawnictwo ISKRY. Rozmowę z autorem prowadził Jerzy Kisielewski.

Aby posłuchać audycji z udziałem Zofii Kucówny i Gabriela Michalika, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

(Lm)

W kolejnej odsłonie cyklu spotkań literackich w kawiarni Opasły Tom, organizowanych przez Program 2 Polskiego Radia oraz Państwowy Instytut Wydawniczy gościem wieczoru będzie Gabriel Michalik. Okazją do spotkania autor książki Hamlet w stanie spoczynku Rzecz o Skolimowie, opublikowanej przez Wydawnictwo ISKRY. Spotkanie poprowadzi Jerzy Kisielewski.

Czytaj także

W kawiarni PIW-u z Markiem Nowakowskim

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 07:48
Zapis spotkania z autorem warszawskich "Powidoków", znanym pisarzem i publicystą.
rozwiń zwiń