X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Roman Wilhelmi: od Jarosza do Anioła

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 10:36
Osobowość Romana Wilhelmiego ożywiała nawet papierowe postacie – takie, jak nieskalanie szlachetny dowódca czołgu "Rudy" Olgierd Jarosz. I pozostawiała niezatarte wrażenie, gdy rola dawała pole do większego popisu, jak Nikodem Dyzma czy Stanisław Anioł.
Audio

W audycji Tomasza Mościckiego o Romanie Wilhelmim opowiedzą prof. Barbara Osterloff i Andrzej Kołodyński.

Roman Wilhelmi (ur. 6 czerwca 1936 w Poznaniu, zm. 3 listopada 1991 w Warszawie) od roku 1958 występował na deskach teatrów warszawskich, a związany był przede wszystkim ze sceną Ateneum. Stworzył role, które przeszły do historii polskiego teatru. Są to między innymi Stanley w "Tramwaju zwanym pożądaniem" Tennessee Williamsa, Mackie Majcher w "Operze za trzy grosze" Bertolda Brechta czy Jerry w "Dwoje na huśtawce" Williama Gibsona (ten ostatni spektakl zrealizowany w Poznaniu – Scena na piętrze).

Wilhelmiego film odkrył od razu i pokochał na zawsze. Aktor debiutował już w 1957 roku w "Eroice" Andrzeja Munka; wymienić też trzeba wielokrotnie nagradzaną rolę Irona Idema w obrazie "Wojna światów – Następne stulecie" Piotra Szulkina. Były też słynne seriale ("Czterej pancerni i pies", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Alternatywy 4") i znakomita, choć nietypowa dla Wilhelmiego, rola w Teatrze Telewizji – Jerzy Fryderyk Handel w "Kolacji na cztery ręce" Pauka Bartza.

Zapraszamy do słuchania "Sezonu na Dwójkę" - 21 listopada (w poniedziałek) o godz. 18:00.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

25 lat temu dostali adres: Alternatywy 4

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 11:46
Dzisiaj mija ćwierć wieku od wyemitowania pierwszego odcinka serialu "Alternatywy 4"- jego tytuł brzmiał "Przydział".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roman Wilhelmi będzie miał pomnik w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 12:28
Projekt autorstwa Romana Kosmali zostanie po raz pierwszy publicznie pokazany 3 listopada w 20. rocznicę śmierci aktora.
rozwiń zwiń