Gdyby nie przypalone garnki, nie byłoby muzyki elektronicznej

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 13:32
- W Japonii około 6 milionów rencistów i emerytów uprawia muzykę elektroniczną oraz publikuje własne wydawnictwa - mówił w Dwójce Krzesimir Dębski, który wspólnie z Krzysztofem Knittelem pokazywał, jak tworzyć utwory za pomocą komputera.
Audio
  • Krzysztof Knittel i Krzesimir Dębski o tworzeniu muzyki elektronicznej
Oda do radości Ludwiga van Beethovena w wersji na komputerowe pianino
"Oda do radości" Ludwiga van Beethovena w wersji na komputerowe pianinoFoto: Wikipedia/domena publiczna

Komputer to dziś najpopularniejszy i chyba najbardziej dostępny instrument. W prosty sposób może imitować każdy rodzaj dźwięku i przy pomocy stosunkowo prostych narzędzi umożliwia nawet amatorom układanie kompozycji. W audycji "Sezon na Dwójkę" genezę tego wszechstronnego narzędzia muzycznego wspominali pionierzy jego użytkowania nad Wisłą.

- Byłem pierwszym w Polsce posiadaczem syntezatora cyfrowego Yamaha DX7, co stanowiło rewolucyjne doświadczenie - opowiadał Krzesimir Dębski. Okazało się, że olbrzymie szafy i urządzenia do generowania dźwięków nagle mieszczą się w jednej walizce. Dziś to wszystko jest w laptopiku - zwracał uwagę kompozytor.

Mało osób wie, że istnienie mikroprocesorów, a w efekcie komputera, zawdzięczamy genialnemu wynalazcy spod Leszna, Janowi Czochralskiemu. - On opatentował płyn do ondulacji trwałej, pastę do butów, ale też, szukając nowego tworzywa do garnków, stopił krzem. I przy okazji okazało się, że ten kryształ świetnie przewodzi prąd elektryczny - wyjaśniał Dębski. W ten sposób Czochralski odkrył nadprzewodnictwo krzemu, które to zjawisko po drugiej wojnie światowej zrewolucjonizowało świat, ze światem muzyki włącznie.

W audycji mogliśmy posłuchać dźwięków generowanych na żywo z laptopa przez znakomitego kompozytora muzyki elektronicznej, Krzysztofa Knittla, oraz dowiedzieć się, od czego rozpocząć swoją przygodę z tworzeniem muzyki na komputerze.

bch

Czytaj także

Muzykoterapia z Krzesimirem Dębskim (video)

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 07:00
Polskie Radio opublikowało właśnie płytę z muzyką do popularnego serialu komediowego "Ranczo". Jej twórcę, Krzesimira Dębskiego zaprosiliśmy do udziału w naszej para-muzycznej ankiecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Knittel: "Cage to muzyka dawna!"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 14:20
Trwa Rok Johna Cage'a. Zapytaliśmy polskich muzyków, artystów i kompozytorów o to, jaki wpływ miało dzieło guru awangardy na rodzimą twórczość.
rozwiń zwiń