Muzea zamkowe przestają straszyć nudą?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 14:29
Przez wieki polskie zamki i pałace były ostoją życia kulturalnego. W ”Sezonie na Dwójkę” przyjrzeliśmy się jak misja ta jest realizowana przez współczesnych zarządców tych placówek.
Audio
Zamek Królewski w Krakowie
Zamek Królewski w KrakowieFoto: Wikipedia/Leif Arne Storset

Odgłos szuranie kapci o wypastowaną podłogę i często znudzony głos przewodnika oprowadzającego kolejną szkolną wycieczkę po wystawowych komnatach - tak przez lata wyglądała edukacja kulturalna w dawnych siedzibach możnowładców. Rozwój nowych technologii i światowa tendencja do coraz większej interaktywności w nauczaniu sprawiły, że ośrodki te stoją dziś przed nowymi wyzwaniami w zakresie prezentacji kulturowej spuścizny.

- Mimo trudnej sytuacji finansowej udaje nam się bardzo wiele – mówiła Romana Aniel, instruktorka tańca dawnego, organizująca na Zamku Królewskim w Krakowie festiwal Cracovia Danza. - W tym roku na naszych warsztatach mieliśmy rekordową liczbę 170 uczestników z całej Europy. W czasie naszych zajęć dzieci w komnatach uczą się tańczyć tańce z epoki, mogą ubrać się w kostium i udać się w podróż w czasie – polecała jedną z zamkowych atrakcji.

Z kolei Aleksandra Burszta Bąk z Zamku Królewskiego w Warszawie zwracała uwagę na zorganizowane przez tę jednostkę pionierskie lekcje skierowane do dzieci, dotyczące nauki gry na dawnych instrumentach.

Tymczasem prowadzący program Joanna Grotkowska i Tomasz Szachowski krytykowali schematyczny i mało atrakcyjny sposób przedstawiania oferty edukacyjnej na stronach poszczególnych placówek.

Jaka jest prawda o zamkowych programach edukacyjnych?

W dyskusji wzięli udział Agata Sapiecha i Andrzej Grabowski z Pałacu w Wilanowie. Więcej w nagraniu audycji.

bch

Czytaj także

Fenomen dawnej Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 06:00
"Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań, kultur (XVI-XVIII w.)" – to tytuł wystawy zorganizowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od morza do morza. Poznaj Europę Jagellonów

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 08:23
Polacy, Czesi i Niemcy połączyli swe wysiłki, by ukazać najważniejsze aspekty dotyczące zjawisk w kulturze i sztuce za czasów panowania dynastii Jagiellonów.
rozwiń zwiń