Kolberg dla Opolszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 15:30
- Chcemy dotrzeć do młodzieży uczącej się w szkołach muzycznych. Ona właściwie nie zna muzyki ludowej. Próbujemy coś w tej sprawie zmienić - mówił w Dwójce Jacek Mielcarek, który zapraszał na "Kolbergiadę w Opolu".
Audio
  • Jacek Mielcarek o opolskiej Kolbergiadzie (Poranek Dwójki)
  • Tadeusz Deszkiewicz o koncercie i wieczorze wspomnień przygotowanym z okazji 90. rocznicy urodzin Marii Fołtyn (Poranek Dwójki)
  • Anna Grunwald z Muzeum Etnograficznego w Warszawie, zaprasza na "Feriowisko” (Poranek Dwójki)
Baner reklamujący Kolbergiadę w Opolu
Baner reklamujący Kolbergiadę w OpoluFoto: materiały promocyjne

W ramach obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Oskara Kolberga Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Opolu, przy współpracy Radia Opole, organizuje "Kolbergiadę", czyli miesiąc Oskara Kolberga. Celem projektu jest podkreślenie roli tradycji jako elementu współczesności oraz upowszechnienie wiedzy o kulturze tradycyjnej. Muzyka na Opolszczyźnie straciła łączność z tradycyjnymi formami. Dominują tutaj zespoły pieśni i tańca oraz grupy biesiadne, wywodzące się z muzyki rozrywkowej. Stąd potrzeba zorganizowania koncertów, warsztatów i audycji radiowych, które przybliżyłyby muzykę tradycyjną. Szczegóły przedstawił w audycji Jacek Mielcarek.

Rok Kolberga w Dwójce >>>

Odwiedziła nas Anna Grunwald  z Muzeum Etnograficznego w Warszawie, aby zaprosić na "Feriowisko”. To specjalny program dla dzieci i młodzieży przygotowany w okresie ferii przez Muzeum Etnograficzne. Z kolei Tadeusz Deszkiewicz - prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzyki Stanisława Moniuszki - mówił o koncercie i wieczorze wspomnień przygotowanym z okazji 90. rocznicy urodzin Marii Fołtyn.

Poza tym w "Poranku Dwójki": "Słowo na dzień", kalendarium, "Pięć minut nad Biblią", przegląd prasy, wiadomości kulturalne oraz - do wygrania - nasza płyta folkowa. Tym razem był to najnowszy album z serii : "Muzyka źródeł - Portrety” poświęcony Annie Malec i Kapeli Braci  Bździuchów.

Program poprowadził Piotr Kędziorek.

1 lutego (sobota)

bch

Czytaj także

Oskar Kolberg wraca pod strzechy

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 09:30
- Z badań wynika, że tylko 8 procent Polaków rozpoznaje nazwisko tego badacza. Głównym celem Roku Oskara Kolberga jest więc przypomnienie jego sylwetki i wielkiego dorobku - mówił Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, zapowiadając obchody rocznicy 200. urodzin wybitnego etnografa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oskar Kolberg będzie nawet w Twoim telefonie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 18:00
- Ponad 90 procent Polaków nie zna tej postaci lub uważa, że to współczesny aktor, reżyser lub noblista. Państwo powinno podjąć natychmiastowe działania w dziedzinie edukacji kulturalnej - mówił minister kultury Bogdan Zdrojewski na konferencji prasowej inaugurującej Rok Kolberga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ocalona kultura. Dzieło Oskara Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 09:30
Na początku Roku Oskara Kolberga w "Rozmowach po zmroku" pochylimy się nad osobą i dorobkiem wybitnego etnografa, jednego z pionierów badań polskiego folkloru, autora znakomitego, liczącego 33 tomy dzieła pod tytułem "Lud".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok Oskara Kolberga. Kronikarz pieśni, jakiego nie znał świat

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 20:58
Ołówek, kartka papieru z pięciolinią i żywe wykonanie tradycyjnej pieśni. Z takim arsenałem w XIX wieku polski etnograf, folklorysta i kompozytor Oskar Kolberg realizował projekt badań i zapisywania muzyki tradycyjnej na skalę, o jaką trudno dziś, mimo nieograniczonego dostępu do techniki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oskar Kolberg – wynalazca polskiej kultury ludowej

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 08:00
– To, co opisywał Kolberg, nie było do końca tożsame z kulturą XIX-wiecznej wsi. To był polityczny projekt służący tworzeniu państwa narodowego – mówiła w Dwójce dr Ewa Klekot w dyskusji o dziele wybitnego etnografa.
rozwiń zwiń