Wesele, które odmieniło Polskę

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 15:00
W "Poranku Dwójki" opowiedzieliśmy o spektaklu Teatru Stu w Krakowie: "Wędrowanie wg S. Wyspiańskiego. Część I Wesele". Premiera we wtorek 18 lutego.
Audio
  • Krzysztof Jasiński o spektaklu "Wędrowanie wg S. Wyspiańskiego. Część I Wesele" w krakowskim Teatrze Stu (Poranek Dwójki)
  • Relacja z konferencji "Muzyka symfoniczna i koncertowa XXI wieku kompozytorów polskich" (Poranek Dwójki)
Autoportret Stanisława Wyspiańskiego z 1902 roku
Autoportret Stanisława Wyspiańskiego z 1902 rokuFoto: Wikipedia, domena publiczna/Muzeum Narodowe w Warszawie

"Wesele" nie wymaga rekomendacji. To teatralne arcydzieło, które z pewnością można zaliczyć do kanonu tekstów, które musi znać każdy polski inteligent.
Ślub Lucjana Rydla z chłopką z podkrakowskich Bronowic dał początek utworowi o niezwykłej wadze. Zabawa weselna konfrontująca dwa światy – miejski i wiejski – staje się scenerią niezwykłych wydarzeń. Rankiem, gdy wyparuje weselna wódka, a muzykantom opadną ze zmęczenia ręce, nic już nie będzie takie jak kiedyś…
Gościem "Poranka Dwójki" był reżyser i dyrektor Teatru Stu Krzysztof Jasiński.

Wysłuchaliśmy również relacji z dwudniowej konferencji na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pt. "Muzyka symfoniczna i koncertowa XXI wieku kompozytorów polskich", na której z referatami wystąpili młodzi kompozytorzy, teoretycy muzyki, muzykolodzy i wykonawcy.

Ponadto w audycji wysłuchaliśmy propozycji gitarzysty Łukasza Kuropaczewskiego w cyklu "Piosenka z rekomendacją”.
Audycję prowadził Marcin Pesta.

mc

Czytaj także

Co Wyspiański mówi o współczesnej Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 23:00
- Po premierze "Wesela" mieliśmy aferę związaną z kwestią Stańczyka mówiącego o "naszych tęczowych mostach nad pustką rozpiętych" - opowiadał w Dwójce Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy. - Pytano: po co dodawać coś do Wyspiańskiego. Tyle, że "tęczowe mosty" są w oryginale...
rozwiń zwiń