W Filharmonii Śląskiej znów zabrzmi muzyka

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 14:00
W "Poranku Dwójki" Adam Suprynowicz zrelacjonował wydarzenia artystyczne w Katowicach związane z otwarciem Filharmonii Śląskiej po trwającym ponad trzy lata remoncie siedziby placówki przy ul. Sokolskiej 2.
Audio
  • Nowe otwarcie Filharmonii Śląskiej. Relacja Adama Suprynowicza z Katowic (Poranek Dwójki)
  • Weronika Grozdew-Kołacińska zaprasza na III Krajowe Seminarium Etnomuzykologiczne w Warszawie (Poranek Dwójki)
Henryk Mikołaj Górecki
Henryk Mikołaj GóreckiFoto: Szczebrzeszyński/Wikimedia/CC

Uroczyste otwarcie nowej przestrzeni dla muzyki zaplanowano na 3 dni. W piątek 28 marca odbyła się inauguracja połączona z odsłonięciem w holu głównym rzeźbiarskiego portretu Henryka Mikołaja Góreckiego - patrona Filharmonii Śląskiej.

Organizatorzy zaplanowali powtórzenie koncertu otwarcia w sobotę 29 marca o godz. 17.00 i 20.00. W programie wielka klasyka zetknie się z dziełami najwybitniejszych kompozytorów śląskich naszego czasu. Będzie więc muzyka Fryderyka Chopina i laureat pianistycznego konkursu jego imienia - Piotr Paleczny. Walory nowego instrumentu, wybudowanego przez renomowaną firmę z Berlina, słuchacze poznają poprzez muzykę Jana Sebastiana Bacha w interpretacji projektanta filharmonicznych organów – Juliana Gembalskiego. Zabrzmi muzyka zaprzyjaźnionych z filharmonikami Henryka Mikołaja Góreckiego i zmarłego w ostatnich dniach grudnia Wojciecha Kilara. Pod batutą dyrektora Mirosława Jacka Błaszczyka wystąpią symfonicy, muzycy Śląskiej Orkiestry Kameralnej oraz przygotowany przez Jarosława Wolanina chór.
W niedzielę 30 marca o godz. 17.00 estradę obejmie Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą swego dyrygenta - Roberta Kabary. W programie: wielka muzyka rosyjska i działającego na ich terenie Mieczysława Weinberga.

***
Ponadto w audycji Weronika Grozdew-Kołacińska zapowiedziała rozpoczynające się III Krajowe Seminarium Etnomuzykologiczne w Warszawie, organizowane przez Polskie Seminarium Etnomuzykologiczne oraz Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Seminarium odbędzie się w dniach 29-30 marca.

W "Poranku Dwójki" zaprezentowaliśmy także kolejną książkę z cyklu "25 książek na 25-lecie" i zapraszaliśmy na imprezy kulturalne (m.in. na niedzielny koncert "Muzyczna Scena Tradycji" do Studia Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, na którym wystąpi skrzypaczka Stanisława Górkiewicz).
Audycję prowadziła Anna Szewczuk.

mc

Zobacz więcej na temat: folk
Czytaj także

Cymbaliści ziem polskich

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 13:00
Przedwojenni cymbaliści grywali "Poloneza Ogińskiego", mazury i oberki w polskim zaścianku, ale już na wiejskich zabawach sięgali raczej po melodie białoruskie, czasem litewskie. O losach mistrzów tego instrumentu w audycji "Źródła" opowiadał Piotr Dahlig, autor książki "Cymbaliści w kulturze polskiej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka Pałuk na cytrę i wokalistę trash metalowego

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 16:00
- Dla mnie ważne było, żeby nie skupiać się tylko na instrumentalnych opracowaniach, ponieważ nie oddają one istoty muzyki tradycyjnej - mówił w Dwójce Grzegorz Tomaszewski, jeden z niewielu polskich cytrzystów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stefan Nowaczek: bratu czasem skrzypce leciały z rąk ze zmęczenia...

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 18:00
Jakub Borysiak i Piotr Kędziorek rozmawiają ze słynnym skrzypkiem z Powiśla, laureatem m.in. "Złota Baszty" na Festiwalu W Kazimierzu Dolnym.
rozwiń zwiń