Na koniec "Wszystkich Mazurków Świata"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 18:00
W sobotnim "Poranku Dwójki" porozmawiamy o kończącej się już wielobarwnej warszawskiej imprezie, trwającej cały tydzień od Poniedziałku Wielkanocnego - czyli o festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata".
plakat promujący festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2014
plakat promujący festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2014Foto: mat. prasowe

W studiu o godz. 9.30 w studiu będziemy gościć dyrektora festiwalu - Janusza Prusinowskiego.
Natomiast o godz. 8.35 porozmawiamy z Marcinem Stańczukiem z Muzeum Wsi Radomskiej o dwóch wystawach. Ekspozycja "Jan Paweł II. Człowiek, Polak, święty" prezentuje prace z różnych dziedzin sztuki ludowej nadesłane przez artystów z całego kraju w ramach konkursu o Papieżu Polaku. Natomiast na wystawie "Woda w życiu radomskiej wsi. Przemysł, rzemiosło, wierzenia, zwyczaje" zostaną zaprezentowane prace twórców ludowych regionu pochodzące ze zbiorów Muzeum. Ekspozycja przybliża temat wykorzystania wody przez radomską wieś w wymiarze materialnym, począwszy od produkcji przemysłowej, aż do zajęć powszednich. Prace artystów przypomną również, że obecność wody zaznacza się bardzo wyraźnie podczas wiejskiego świętowania, w duchowości i folklorze.
A poza tym w "Poranku Dwójki": kolejna rekomendacja z cyklu "25 książek na 25-lecie", "Słowo na dzień", "Archiwalnia", "Pięć minut nad Biblią", przegląd prasy,  wiadomości kulturalne oraz zaproszenia na imprezy kulturalne  
Do wygrania będzie jak zwykle nasza płyta folkowa - tym razem jest to album "Po kolana w niebie" firmowany przez Janusz Prusinowski Trio.
Na program zaprasza Piotr Kędziorek.

26 kwietnia (sobota), godz. 6.00-10.00

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludowe konkrety. Siła regionów w konkursie "Stara Tradycja"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 18:00
– Od kilku lat obserwujemy nowy ruch wśród młodych wykonawców. Porzucają oni muzyczny eklektyzm na rzecz kontynuacji tradycji muzycznej konkretnego regionu – mówił w Dwójce Adam Strug, jeden z jurorów konkursu "Stara Tradycja" odbywającego się w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.
rozwiń zwiń