Globaltica – wszystkie twarze świata

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 12:00
- Festiwal odbywa się już po raz 10. i za każdym razem przecieram oczy ze zdumienia, bo budżet tej imprezy powinien pozwalać na parę koncertów w domu kultury, tymczasem jego repertuar robi wrażenie - mówił o gdyńskim Festiwalu Kultur Świata Globaltica Wojtek Ossowski.
Audio
  • Wojciech Ossowski o 10. edycji festiwalu Globaltica (Poranek Dwójki)
  • Leszek Miłoszewski o Tygodniu Kultury Beskidzkiej (Poranek Dwójki)
Fargana Qasimova, jedna z artystek 10. Festiwalu Kultur Świata Globaltica
Fargana Qasimova, jedna z artystek 10. Festiwalu Kultur Świata Globaltica Foto: Sebastian Schutyser/mat. prasowe

Ideę festiwalu stanowi prezentowanie muzyki świata, nietuzinkowej, głęboko zakorzenionej w tradycjach innych kultur. Globaltica jednak to nie tylko trzy dni niebanalnej muzyki – festiwalowi towarzyszy cykl filmowy, spektakl teatralny czy wystawy.

W "Poranku Dwójki" Wojciech Ossowski opowiadał, że mimo niewielkiego budżetu, organizatorom festiwalu udaje się przyciągnąć zarówno ważnych artystów ze sceny world music, ale też publiczność, która angażuje się w koncerty: - Publiczność jest głównym atutem tego festiwalu. To ona sprawia, że artyści nie patrzą na symboliczne wynagrodzenia, ale są dumni, że mogą wystąpić w Gdyni i wypróbować jakość swojej sztuki.

Więcej o imprezie w relacji Wojciecha Ossowskiego.
***
W audycji rozmawialiśmy również z Leszkiem Miłoszewskim na temat rozpoczynającego się Tygodnia Kultury Beskidzkiej (26 lipca - 3 sierpnia 2014 r.).
A poza tym w audycji: "Słowo na dzień", przegląd prasy, "Archiwalnia", "Pięć minut nad Biblią", wiadomości kulturalne, zaproszenia na imprezy kulturalne.  
Do wygrania była też jak zwykle nasza płyta folkowa – tym razem będzie to album grupy Mosaik - "Całe szczęście".
"Poranek Dwójki" prowadził Piotr Kędziorek.
bch

Zobacz więcej na temat: Gdynia muzyka tradycyjna
Czytaj także

Çigdem Aslan: rebetiko to głos obcego

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 14:00
- Te pieśni nazywa się czasem "bluesem Morza Egejskiego". To historie outsiderów, ludzi niezbyt dobrze widzianych w społeczeństwie i niepotrafiących się dostosować do jego zasad - mówiła w Dwójce gwiazda tegorocznej "Nowej Tradycji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Szkoci podbili Szetlandy

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 19:00
- W XIX wieku Wyspy Szetlandzkie zostały całkowicie zdominowane przez muzykę szkocką, wypierając dawną tradycję "północną" - wyjaśniał Kevin Henderson, członek tria skrzypcowego The Nordic Fiddler’s Bloc, które wystąpiło na zakończonym właśnie festiwalu "Dźwięki północy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z Bośni do Rząsin i zwycięstwa w Kazimierzu. Historia Feliksy Cierlik

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 13:00
Śpiewaczka Feliksa Cierlik pochodzi z grupy polskich reemigrantów z Bośni. Jej rodzice wywodzili się z terenów Lubelszczyzny (matka) i Podola (ojciec). Po II wojnie zamieszkała w Rząsinach na Dolnym Śląsku, a śpiew towarzyszy jej przez całe życie. W tym roku wygrała I nagrodę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
rozwiń zwiń