Polskie Państwo Podziemne nie istniałoby bez kobiet

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 15:00
- One zapewniały sieć łączności, przynosiły broń przed akcjami. Wykorzystywano to, że były mniej podejrzewane przez Niemców o działalność wojskową - mówił prof. Michał Kopczyński, który w Dwójce zapraszał na spotkanie w Muzeum Historii Polski.
Audio
  • Michał Kopczyński o spotkaniu pod tytułem "Kobiety w Polskim Państwie Podziemnym" (Poranek Dwójki)
  • Relacja z XV Festiwalu Muzyczne Konfrontacje "Stawisko w kulturze polskiej" (Dwójka/ Poranek Dwójki)
Powstanie warszawskie: Kuchnia w gmachu Adrii przy ul. Moniuszki 10
Powstanie warszawskie: Kuchnia w gmachu "Adrii" przy ul. Moniuszki 10Foto: Wikipedia/Eugeniusz Lokajksi/domena publiczna

"Kobiety w Polskim Państwie Podziemnym" to tytuł spotkania zaplanowanego na 15 października w Muzeum Historii Polski. Pretekstem do dyskusji jest nowa publikacja "U boku dowódcy AK. Wspomnienia generałowej Komorowskiej”. - Ta książka jest zapisem wywiadu, którego Irena Komorowska udzieliła emigracyjnemu pisarzowi i dziennikarzowi Eugeniuszowi Romiszewskiemu - opowiadał w "Poranku Dwójki" prof. Michał Kopczyński.

Gość Piotra Kędziorka podkreślał, że kobiety odgrywały ważną rolę w działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Jednym z symboli ich walki z okupantem jest zmarła w 2009 roku Elżbieta Zawacka, legendarna kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej. - W zorganizowanym przez miesięcznik "Mówią Wieki” i Muzeum Historii Polski plebiscycie na "Polkę wszech czasów" zajęła drugie miejsce, tuż za Marią Skłodowską-Curie.

Prof. Michał Kopczyński zwracał uwagę, że kobiety przez wieki, żeby móc służyć w polskich oddziałach, musiały uciekać się do przebieranek i podstępów. Dziś ustawa z 2004 roku dopuszcza Polki do wszystkich korpusów osobowych Wojska Polskiego.

Więcej na temat słynnych bojowniczek o wolność Polski - w nagraniu audycji.

***
W "Poranku Dwójki" zajrzeliśmy na XV Festiwal Muzyczne Konfrontacje "Stawisko w kulturze polskiej". Poza tym w programie: serwisy informacyjne, wiadomości kulturalne, "Archiwalnia", przegląd prasy, "Słowo na dzień", "Piosenka z rekomendacją" (wybór Jacka Bończyka), a także nasz konkurs "Płyta Tygodnia". Tym razem do wygrania "Muzyka czasów Chopina" - zestaw płyt wydanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Wśród wykonawców m.in. pianiści Malcolm Frager, Howard Shelley i Tobias Koch.

Audycję przygotował Piotr Kędziorek.

bch/jp

Czytaj także

Jan Karski: ludzie nie powinni zapomnieć, co to jest Holokaust

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 06:00
Przez całe życie walczył, żeby świat poznał dramat, jaki rozgrywał się w obozach zagłady. W czasie wojny wielcy tego świata mu nie uwierzyli. "Chciałem uratować miliony, a nie byłem w stanie ocalić jednego człowieka" - mówił. Dziś mijają 23 lata od śmierci legendarnego emisariusza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Państwo Podziemne fenomenem w skali świata

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 04:59
Mimo klęski we wrześniu 1939 roku, Polska się nie poddała i stworzyła struktury swojego państwa. - Polskie Państwo Podziemne był fenomenem w okupowanej Europie, który nie zaistniał w żadnym innym kraju - opowiada dr Janusz Gmitruk.
rozwiń zwiń