Twarze z zaginionego świata

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 14:05
Wkrótce otwarcie szczególnej wystawy - "Albom.pl" - pokazującej archiwalne fotografie z pogranicza polsko-białoruskiego.
Łunna, z archiwum Heleny Hańko, 1939. Zdjęcie wykonano w Grodnie, Jan Wieżel, syn Edwarda i Lolki Wieżel, którzy za Sowietów wyjechali do Polski, do Wrocławia. Tam Jan wykształcił się na chirurga, po śmierci rodziców wyjechał do Niemiec w rodzinne strony matki
Łunna, z archiwum Heleny Hańko, 1939. Zdjęcie wykonano w Grodnie, Jan Wieżel, syn Edwarda i Lolki Wieżel, którzy za Sowietów wyjechali do Polski, do Wrocławia. Tam Jan wykształcił się na chirurga, po śmierci rodziców wyjechał do Niemiec w rodzinne strony matkiFoto: Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia kulturalnego "Widok" z Białegostoku

Wystawa "Albom.pl" organizowana jest przez warszawską Fundację Archeologia Fotografii oraz Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej "Widok". Ekspozycja zawiera ponad 50 archiwalnych fotografii zebranych podczas ubiegłorocznego objazdu siedmiu miejscowości: Kleszczel i Gródka w Polsce oraz Sopoćkin, Łunny, Wołpy, Wołkowyska i Kamieńca Litewskiego na Białorusi. Wzięli w nim udział fotografowie i historycy z obydwu krajów. W trakcie wypraw na pogranicze zdigitalizowanych zostało blisko 2000 archiwalnych zdjęć z 70 prywatnych kolekcji, z czego ponad 800 znalazło się na stronie: www.albom.pl.

O wystawie porozmawiamy po godz. 7.35, natomiast po godz. 8.00 zapraszamy do wysłuchania bożonarodzeniowego nabożeństwa Kościoła Prawosławnego.

W cyklu "Płyta tygodnia" do zdobycia seria "Jazz Characters" wydawnictwa Le Chant du Monde. Codziennie do wygrania potrójny album. Poza tym: "Słowo na dzień", "Piosenka z rekomendacją" (tym razem wybiera Anna Sroka), przegląd prasy, "Archiwalnia" oraz wiadomości kulturalne.

Na "Poranek Dwójki" w środę (7.01) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Piotr Kędziorek.

jp

Czytaj także

Obraz minionego świata znaleziony w trocinach

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 13:00
- Ludzie nie zdawali sobie sprawy z tego, jak cenne skarby mają w domach - opowiadali w Dwójce twórcy projektu Albom.pl., którzy we wsiach na pograniczu polsko-białoruskim próbowali ocalić przed zapomnieniem pamięć zapisaną w starych fotografiach.
rozwiń zwiń