Zaginiony świat. Fotograficzne odkrycia archeologiczne na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 11:30
– Większość ludzi nie wiedziała, kto jest na zdjęciach w albumach, które mają w domu – mówił fotograf Rafał Siderski, współpracujący przy projekcie Albom.pl.
Audio
  • Zaginiony świat. Fotograficzne odkrycia archeologiczne na Kresach (Poranek Dwójki)
Kleszczele, zdjęcie z atelier Jerzego Kostko
Kleszczele, zdjęcie z atelier Jerzego KostkoFoto: Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia kulturalnego "Widok" z Białegostoku

Blisko 2000 archiwalnych zdjęć z 70 prywatnych kolekcji to wynik pracy polskich i białoruskich fotografów i historyków podróżujących w zeszłym roku po miejscowościach leżących po dwóch stron granicy polsko-białoruskiej. Badacze i artyści chcieli przywrócić pamięć o Kresach, ale tych prywatnych, zawartych na osobistych fotografiach z zeszłego wieku, a nawet sięgających lat 80. XIX w.

– Ten teren był kiedyś jednym krajem. Tak było w okresie przedrozbiorowym, następnie po rozbiorach, gdy był w granicach carskiej Rosji, potem po 1918 r. Dopiero po 1945 r. powstała tu granica – zauważył Grzegorz Dąbrowski, członek Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Widok w Białymstoku, które wraz z warszawską Fundacją Archeologia Fotografii organizuje czynną od 8 stycznia wystawę zdjęć "Albom.pl".

Organizatorzy wyprawy po fotografie w każdej miejscowości chodzili od jednego domu do drugiego. Przeglądając prywatne archiwa, odkryli, że jest tam mnóstwo świetnych zdjęć. – Problemem było to, że w większości ludzie nic już nie wiedzieli o tych fotografiach – opowiadał Rafał Siderski. – To zdjęcia robione 50 lub 70 lat temu, więc osoby mające pojęcie o sportretowanych osobach i okolicznościach wykonania fotografii często już nie żyły – dodał.

***

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Grzegorz Dąbrowski (redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" w Białymstoku), Rafał Siderski (fotograf)

Data emisji: 7.01.2015

Godzina emisji: 7.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/jp

Czytaj także

Obraz minionego świata znaleziony w trocinach

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 13:00
- Ludzie nie zdawali sobie sprawy z tego, jak cenne skarby mają w domach - opowiadali w Dwójce twórcy projektu Albom.pl., którzy we wsiach na pograniczu polsko-białoruskim próbowali ocalić przed zapomnieniem pamięć zapisaną w starych fotografiach.
rozwiń zwiń