Sherlock Holmes. Więcej niż jeden detektyw

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 12:00
W "Poranku Dwójki" wraz z Marcinem Baranem przyjrzeliśmy się fenomenowi postaci Sherlocka Holmesa oraz jego licznych wcieleń - książkowych, filmowych i serialowych.
Audio
  • Fenomen postaci Sherlocka Holmesa (Poranek Dwójki)
  • Marta Minorowicz opowiada o powstawaniu filmu "Zud" (Poranek Dwójki)
  • 30-lecie Muzeum Kinematografii w Łodzi (Poranek Dwójki)
  • Adam Nowak o swoich kulturalnych fascynacjach - część 2. (Poranek Dwójki)
Pomnik Sherlocka Holmesa na Baker Str. w Londynie. Bohater Conana Doylea stał się klasycznym wzorem detektywa, łącząc cechy angielskiego dżentelmena oraz naukowca
Pomnik Sherlocka Holmesa na Baker Str. w Londynie. Bohater Conana Doyle'a stał się klasycznym wzorem detektywa, łącząc cechy angielskiego dżentelmena oraz naukowcaFoto: dynamosquito/flickr/(CC BY-SA 2.0

W audycji spotkaliśmy się także z reżyserką wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych Martą Minorowicz, która zrealizowała w Mongolii swój debiut fabularny "Zud". Tytułowy Zud to zjawisko, w efekcie którego nieprzejednane siły natury przejmują kontrolę nad życiem ludzi i zwierząt. Niespodziewany nawrót zimy niszczy dobytek rodziny nomadów. Jedenastoletni Sukhbat musi porzucić beztroskie dzieciństwo, a od tego, czy uda mu się oswoić dzikiego konia i wygrać wyścig, zależy los i byt jego rodziny.

Zajrzeliśmy też do Muzeum Kinematografii w Łodzi, które właśnie obchodzi trzydziestolecie istnienia. O planach na najbliższy rok i znaczeniu muzeum opowiedziała jego dyrektorka Marzena Bomanowska.

Ponadto po raz drugi spotkaliśmy się z Adamem Nowakiem, autorem tekstów, gitarzystą, wokalistą i liderem zespołu Raz, Dwa, Trzy, który zdradził nam, co ostatnio zafascynowało go w kulturze.

***

Tytuł audycji: "Poranek Dwójki"

Prowadzi: Marcin Pesta

Data emisji: 5.01.2016

Godzina emisji: 6.00

bch/mg/mc

Czytaj także

Mongolia - kraina stepów i jurt

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 06:00
- Mongołowie są dumni ze swojej przeszłości. Nawet w okresie silnych wpływów radzieckich Mongołowie starali się czcić pamięć Czyngis-chana - mówił prof. Stanisław Kałużyński, znawca Azji Środkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy ludy Goga i Magoga niosły Europie Apokalipsę

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2015 16:00
- Wyprawa Jana di Piano Carpini oraz Benedykta Polaka uświadomiła Europejczykom, że Mongołowie to po prostu ludzie, choć groźni - opowiadał o pierwszym polskim podróżniku historyk Adam Krawiec.
rozwiń zwiń