Trafostacja - centrum sztuki i pytań o świat

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 10:00
- Instytucje sztuki powinniśmy dzisiaj nazywać raczej postinstytucjami, bo przypisane im dawniej role zostały już przekroczone - mówił w Dwójce kurator Stanisław Ruksza, który od kwietnia będzie szefował szczecińskiemu centrum sztuki współczesnej.
Audio
  • Stanisław Ruksza o działaniach Trafostacji Sztuki w Szczecinie (Poranek Dwójki)

Przełomy 1200 1.jpg
Robert Konieczny o nagrodzonym budynku muzeum w Szczecinie

Stanisław Ruksza podkreślał, że Trafostacja powinna być przede wszystkim przestrzenią debaty. - Będziemy za pośrednictwem sztuki dyskutować o współczesnych przemianach świata, który gna bardzo do przodu. Będę wskazywał na rolę galerii sztuki jako instytucji filozoficznej, która poprzez sztukę zadaje pytania.

Nowy Szef Trafostacji wyjaśniał, dlaczego organizowane przez siebie wystawy nazywa przygodowymi. Cytował też zdanie z książki szczecińskiej pisarki Ingi Iwasiów, które nie tylko celnie opisuje powojenną historię Szczecina, ale też będzie mottem jego działań w tym mieście.

Stanisław Ruksza był kuratorem wielu wystaw organizowanych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, jest autorem licznych publikacji z dziedziny sztuki współczesnej, a także laureatem wielu nagród. Wcześniej pełnił funkcję dyrektora programowego bytomskiej CSW Kronika.

***

Prowadzi: Marcin Pesta

Gość: Stanisław Ruksza (kurator sztuki)

Data emisji: 20.03.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łódź odzyskuje swoje afrykańskie dziedzictwo

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 15:38
- To była najwspanialsza kolekcja tego typu w Polsce międzywojennej - mówił o odzyskanych zabytkach sztuki afrykańskiej i południowoamerykańskiej prof. Ryszard Grygiel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak się żyło w dawnej Europie? Zobacz w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 10:30
W "Poranku Dwójki" o Galerii Sztuki Dawnej w warszawskim Muzeum Narodowym opowiadali dyrektor placówki Agnieszka Morawińska i kurator galerii prof. Antoni Ziemba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzea, które nie dadzą ci spokoju

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 11:00
Czym powinno być muzeum? Miejscem weekendowej rozrywki czy może przestrzenią, która rozbija nasze myślowe schematy i każde zrewidować sądy?
rozwiń zwiń