Ceniona orkiestra z Tajwanu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 14:29
Jedna z najbardziej uznanych azjatyckich orkiestr symfonicznych - Taiwan Philharmonic Orchestra - kończy w tym sezonie 30 lat. Zespół pod dyrekcją swojego szefa Shao-Chia Lü wystąpił 21 marca w Filharmonii Narodowej w ramach europejskiego tournée.
Audio
  • Shao-Chia Lü o odbiorze muzyki klasycznej w Azji (Poranek Dwójki)
Panorama Tajwanu
Panorama TajwanuFoto: Shutterstock/NH

japonczycy1200.jpg
Japońscy pionierzy muzyki symfonicznej

Solistą koncertu był tajwańsko-australijski skrzypek Ray Chen. W programie znalazła się muzyka Sergiusza Prokofiewa, Antonina Dworzaka oraz współczesnego tajwańskiego kompozytora Gordona China. J

ak przyjmowana jest muzyka klasyczna w tajwańskich salach koncertowych, jaka jest specyfika tamtejszych orkiestr i co łączy tajwańskich słuchaczy ze słuchaczami z Europy, opowiadał Krzysztofowi Dziubie Shao-Chia Lü:

Kultura muzyczna Tajwanu bardzo różni się od europejskiej. Nasi słuchacze są bardzo otwarci i nie są uprzedzeni do muzyki, czy to niemieckiej, czy francuskiej, włoskiej, czeskiej, czy polskiej. Ja w każdym stylu muzycznym czuję się jak w domu. Myślę, że muzyka jest w stanie przekraczać wszelkie granice. Dzięki niej możemy porozumiewać się lepiej niż za pomocą mowy. Byłem w wielu krajach i powiem Panu, że jeżeli wykonuje się utwory, które się kocha, jeżeli gra się je z oddaniem, to poruszy się każdego słuchacza. Wierzę w to. Niezależnie kiedy i gdzie to się robi. W każdym zakątku świata jest tak samo.

***

Rozmawiał: Krzysztof Dziuba

Gość: Shao-Chia Lü (szef Taiwan Philharmonic Orchestra)

Data emisji: 22.03.2017

Godzina emisji: 7.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/jp

Czytaj także

Japońscy pionierzy muzyki symfonicznej

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 12:45
W audycji "Nokturn" spotkaliśmy się z japońskimi kompozytorami żyjącymi na przełomie XIX i XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bangkok. Fonograficzna stolica Azji

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 11:00
W "Nokturnie" rozmawialiśmy o wiecznie żywym mieście, które jest mekką dla poszukiwaczy dawnych nagrań z Azji Południowo-Wschodniej.
rozwiń zwiń