30 kobiet, które wybiły się w II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 10:00
- To był czas wielkich zmian, bo przed 1918 roku, na ziemiach zaboru rosyjskiego status prawny kobiety był podobny jak w krajach muzułmańskich - mówił w Dwójce Jerzy Chociłowski, autor książki "Niezwykłe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej".
Audio
  • Jerzy Chociłowski o książce "Niezwykłe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej" (Poranek Dwójki)

niezwykle-kobiety-drugiej-rzeczypospolitej okładka.jpg

Gość "Poranka Dwójki" opowiadał, że przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości kobiety w Królestwie Polskim nie miały prawa do pieniędzy, które zarobiły, a rozwód mogły uzyskać tylko wtedy, gdy mąż sprowadził nałożnicę do domu i jawnie z nią żył. Tymczasem pierwszą ważną zmianą po roku 1918 było przyznanie kobietom czynnego i biernego prawa wyborczego. - Piłsudski podczas przemówienia w Sejmie przywitał się z panami posłami, tymczasem na sali było też 5 kobiet, które początkowo nazywano posełkiniami albo posełkami - mówił Jerzy Chociłowski.

Reportażysta, który w swej książce naszkicował portrety 30 wybitnych pań z czasów II Rzeczpospolitej (m.in. Zofii Stryjeńskiej, Jadwigi Piłsudskiej czy Marii Skłodowskiej-Curie), podkreślił, że ogólna sytuacja kobiet była w tym okresie bardzo trudna. Jerzy Chociłowski uwagę na niskie zarobki kobiet i zawody, do których miały niemalże zamknięty dostęp ("Pierwsza kobieta sędzia została mianowana dopiero w 1929 roku").

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Jerzy Chociłowski (publicysta)

Data emisji: 25.09.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tamara Łempicka. Wyzwolona kobieta w bugatti

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 12:56
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek omówi słynny "Autoportret w zielonym bugatti" z okładki czasopisma "Die Dame".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety, ich nogi i buciki. Fascynacje Schulza

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 15:00
– Książka powstała trochę przez przypadek. Zaczęło się od doktoratu w ASP. Zaczęłam pisać, bo chciałam uporządkować archiwalia – mówiła dr Anna Kaszuba-Dębska, autorka książki "Kobiety i Schulz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mozart miał obsesję na punkcie kobiet"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 15:31
– Jego kontakt z kobietą jest wręcz erotyczny. Świetnie rozumie jej naturę, ale też dostrzega opresję, jakiej doświadczała w społeczeństwie – mówiła sopranistka Sandrine Piau, która wystąpiła w Katowicach wraz z zespołem Il Giardino Armonico.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Volta" Machulskiego. Komedia, kobiety, korona i dodatki

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 19:45
– Kiedy robię komedię, nie chcę powtarzać środków narracyjnych z moich poprzednich filmów. Dlatego zawsze coś dodaję – mówił Juliusz Machulski, twórca "Volty", która weszła właśnie na ekrany kin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieta w podróży nigdy nie jest samotna

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 16:00
– Tylko przed pierwszym wyjazdem kobieta nazywa swoją podróż samotną. Potem już mówi, że podróżuje w pojedynkę lub solo – mówiła Marzena Filipczak, podróżniczka i pisarka.
rozwiń zwiń