"Far from Over". Vijay Iyer i płyta dla ludzi

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 18:00
- Nagrywając ten krążek nie musieliśmy podążać według typowych promocyjnych schematów, które narzucają wytwórnie płytowe. Tę muzykę tworzyliśmy z publicznością, na koncertach – powiedział pianista i aranżer Vijay Iyer, który wydał niedawno płytę w prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM.
Audio
  • Andrzej Zieliński rozmawia z Vijayem Iyerem (Poranek Dwójki)
Vijay Iyer
Vijay IyerFoto: PAP/Adam Warżawa

- Słychać na tej płycie, że to ludzie mieli duży wpływ na jej finalny kształt. Równie dobrze mogłoby nas tam nie być – śmieje się Iyer. - To wszystko sprawia, że album "Far From Over" zakorzeniony jest we współczesności i jest prawdziwy w swoim przekazie. O to chyba chodzi w muzyce – dodaje pianista, który dobrze czuje się zarówno improwizując w małych nowojorskich klubach, jak i pisząc skomplikowane kompozycje na rozbudowane składy orkiestrowe.

W nagraniu rozmowy posłuchamy również m.in. o fascynacji jazzmana formą wariacyjną oraz twórczością Witolda Lutosławskiego.

***

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Gość: Vijay Iyer (pianista)

Data emisji: 6.10.2017

Godzina emisji: 7.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mz/mg

Zobacz więcej na temat: Jazz Andrzej Zieliński
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Klauza: to będzie sezon pod znakiem polskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 12:00
- Z wielką radością odkrywam w archiwum Polskiego Radia zapomniane perełki. Wiele z nich zabrzmi w sezonie 2017/18 - mówił w Dwójce dyrygent i dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulesza: ten film to wołanie o dialog i odrzucenie wrogości

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 11:00
- Postać, którą gram, jest ostoją moralności, mimo że jest smutna, zrezygnowana i nie potrafi o siebie zawalczyć - o nowym dziele Andrzeja Jakimowskiego pt. "Pewnego razu w listopadzie" opowiadała w Dwójce Agata Kulesza.
rozwiń zwiń