Mor Karbasi. Bliskowschodnie brzmienie z Jerozolimy

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 14:57
W folkowym "Poranku Dwójki" spotkamy się z Mor Karbasi, charyzmatyczną artystką łączącą kulturę gorącego Maroka i Hiszpanii z bogactwem tradycji żydowskiej.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com

Mor Karbasi zaczyna trasę koncertową po Polsce - wystąpi między innymi w Szczecinie i Wrocławiu. Zapraszamy do uważnego słuchania folkowego "Poranka Dwójki", bo już po 8.30 będziemy rozdawać zaproszenia na te koncerty.

W audycji porozmawiamy także o dawnych i współczesnych zabawach wiejskich dzieci, a to w kontekście wydarzenia "Między pokoleniami: etnografia i dziedzictwo". Po godzinie 9.30 odwiedzą nas Anna Bińka i Kaja Nosal ze Stowarzyszenia "Pracownia Etnograficzna", zabiorą na Podlasie, do Gródka i Michałowa, i przypomną, jak to kiedyś spędzało się tam dzieciństwo. Opowiedzą też o atrakcjach czekających tam w ten weekend.

Folkową Płytą Poranka tym razem będzie premierowy album "Zbójnickie" Krzysztofa Trebuni-Tutki i Tymona Tymańskiego - czyli melodie Podhala, inspirowane XIX-wiecznymi zbiorami Oskara Kolberga, Ludwika Zejsznera i Jana Kleczyńskiego, wzbogacone współczesnym jazzrockowym brzmieniem.

Do tego - jak zawsze podczas porannego sobotniego spotkania - nasze stałe propozycje: "Pięć minut nad Biblią" i "Archiwalnia", a także przegląd prasy i tygodników.

***

Na "Poranek Dwójki" w sobotę (4.11) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Piotr Kędziorek.

mko/jp

Zobacz więcej na temat: muzyka ludowa muzyka żydowska

Czytaj także

Polacy i Żydzi - muzyka trzech języków

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 14:59
- Chciałem w jednym utworze opowiedzieć tysiąc lat polsko-żydowskiej historii - mówił w Dwójce kompozytor i akordeonista Jarosław Bester, który 25 maja na finałowym koncercie festiwalu Nowa Muzyka Żydowska zaprezentuje swoją najnowszą kompozycję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Księga aniołów". Mistyka i nowa muzyka żydowska

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 13:11
W folkowym Poranku Dwójki przeniesiemy się na festiwal "Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju", na którym już w niedzielę odbędzie się koncert "Księgi aniołów wg. Zorna".
rozwiń zwiń