"Minimum słów, maksimum muzyki". Radio Chopin wystartowało!

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 10:00
- W Radiu Chopin odnajdziemy między innymi przesłuchania Konkursu Chopinowskiego od 1955 roku. To fantastyczne archiwa, po raz pierwszy udostępniane w takim wymiarze - podkreślał w specjalnej Dwójkowej audycji Jacek Hawryluk, wicedyrektor Programu 2 PR, współtwórca Polskiego Radia Chopin.
Audio
  • Małgorzata Małaszko-Stasiewicz i Jacek Hawryluk o Polskim Radiu Chopin (Poranek Dwójki)
  • Marcin Gmys i Stanisław Dybowski o Polskim Radiu Chopin (Poranek Dwójki)
  • Sekretarz redakcji Polskiego Radia Chopin Piotr Wawrowski o technicznej stronie tej stacji "Poranek Dwójki" (Poranek Dwójki)
  • Michał Klauza o nagrywaniu muzyki polskiej przez Polską Orkiestrę Radiową (Poranek Dwójki)
  • Marek Bracha o wykonywaniu muzyki Chopina w Japonii i oczekiwaniach związanych z Polskim Radiem Chopin (Poranek Dwójki)
  • Beata Kwiatkowska o aplikacjach poświęconych Chopinowi (Poranek Dwójki)
Radio Chopin
Radio ChopinFoto: Łukasz Haponiuk/PR

Konferencja Chopin 1200.jpg
"To historyczny moment". Inauguracja Polskiego Radia Chopin

11 listopada w samo południe wystartowała nowa stacja Polskiego Radia. - Chcemy pokazać, jak w najbardziej wartościowy sposób prezentować muzykę polską. Jest to poszerzenie, uzupełnienie oferty Dwójki - mówiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 PR. Jak dodała, swoistą wskazówką w tym przedsięwzięciu jest również sam patron nowej rozgłośni. - Zatem radio trochę ekscentryczne, ale bardzo inteligentne, dowcipne.

- To trochę inny rodzaj radia, słuchania: radio przede wszystkim muzyczne, choć oczywiście będą takie odcinki, gdzie tego słowa pojawi się więcej - wyjaśniał Jacek Hawryluk.


leszek możdzer 1200.jpg
Leszek Możdżer i jazzowa godzina w Polskim Radiu Chopin

Z kolei - jak opowiadał Marcin Gmys, kierownik redakcji Polskiego Radia Chopin - nowa rozgłośnia w 50 procentach skupia się na muzyce geniusza z Żelazowej Woli, a pozostała część anteny poświęcona jest innej muzyce polskiej, począwszy od średniowiecza, aż do czasów współczesnych. - Oczywiście muzyka Fryderyka Chopina będzie w centrum, ale jak ktoś będzie chwilowo zmęczony jego twórczością, będzie mógł posłuchać np. audycji poświęconej muzyce polskiego baroku czy klasycyzmu.


Krakowskie przedmieście 1200.jpg
Krakowskie Przedmieście 7 - tu zaczyna się Warszawa Chopina

Artur Szklener.1200.jpg
Artur Szklener: Fryderyk Chopin to wspaniały symbol polskości

Ważną częścią ramówki - na co zwracał uwagę Jacek Hawryluk - będą archiwalne nagrania z Konkursów Chopinowskich. Występy pianistów będą prezentowane od północy do siódmej rano. Z kolei o losach Polaków, którzy brali udział w zawodach, opowie w godzinach 9.00-10.00 Stanisław Dybowski. Krytyk podkreślił w "Poranku Dwójki", że niektórzy z pianistów, którym nie powiodło się w Konkursie Chopinowskim, później zrobiło wielką karierę. - Ta audycja będzie okazją do sięgnięcia po różne wspaniałe nagrania i historie, które nie były dotąd eksploatowane, bo nie było na to miejsca w ramówce Dwójki - dodał Stanisław Dybowski.

Nową antenę Polskiego Radia zasili część chopinowskich zasobów Programu II. - Wierzę, że nasza stacja będzie rozwinięciem muzycznych idei Dwójki, w której muzyka jest tylko jednym z elementów obok publicystyki, literatury i innych sztuk - mówił Marcin Gmys.

Polskiemu Radiu Chopin towarzyszy strona internetowa, na której umieszczane są aktualności związane z Chopinem, recenzje płyt chopinowskich, kalendarium, ale też bogate archiwum audycji poświęconych polskiemu kompozytorowi.

ZOBACZ TAKŻE "Polskie Radio Chopin będzie kontrapunktem dla Dwójki" >>>

wikimedia ChopinSandDelacroix 1200.jpg
Paryż Chopina. Śladami młodego kompozytora

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor Programu 2 Polskiego Radia), Jacek Hawryluk (wicedyrektor Programu 2 Polskiego Radia), Stanisław Dybowski (krytyk muzyczny), Marcin Gmys (kierownik redakcji Polskiego Radia Chopin), Marek Bracha (pianista), Michał Klauza (dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej), Piotr Wawrowski (sekretarz redakcji Polskiego Radia Chopin), Tomasz Sajewicz (korespondent Polskiego Radia z Chin)

Data emisji: 9.11.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiały zostały wyemitowane w audycji "Poranek Dwójki".

bch/jp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska kultura muzyczna w Radiu Chopin już od 11 listopada

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 20:26
W sobotę, w Święto Niepodległości, w samo południe rozpoczyna nadawanie nowy program Polskiego Radia – Radio Chopin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio zawsze było związane z Chopinem

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 15:49
Radio Chopin to nowy, wyjątkowy projekt, który wystartuje już 11 listopada. O unikatowym i misyjnym przedsięwzięciu oraz o wydarzeniach z nim związanymi mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz Polskiego Radia, Adam Rozlach.
rozwiń zwiń