Haruma Sato: w utworze zawsze staram się odczytać historię

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 13:18
- U Lutosławskiego zauważyłem, że jego "Koncert na wiolonczelę i orkiestrę" jest bardzo teatralny, przypomina mi historię Pierrota i Księżyca, jak u Debussy’ego - mówił w Dwójce zwycięzca XI Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego.
Audio
  • Haruma Sato, Marcin Zdunik i Kazmierz Michalik podsumowują XI Konkurs Wiolonczelowy im. W. Lutosławskiego (Poranek Dwójki)
Haruma Sato
Haruma SatoFoto: Darek Golik

wiolonczela1200.jpg
"Muzyka europejska dąży ku górze". Finaliści Konkursu Wiolonczelowego

Haruma Sato opowiadał, że w swoim finałowym wykonaniu dzieła Lutosławskiego starał się zaakcentować nawiązania polskiego kompozytora do Debussy’ego. Muzyk dodał też, że nie chciał ograniczyć się tylko do roli solisty. - Starałem się nawiązać jak największy kontakt z całą orkiestrą, jak i poszczególnymi instrumentami. Nie mam dużego doświadczenia jeśli chodzi o granie z orkiestrą, dlatego odwołałem się do tego, co znam najlepiej, czyli zagrałem w stylu muzyki kameralnej. Japoński wiolonczelista podkreślił, że nigdy wcześniej nie pracował tak ciężko nad repertuarem, jak podczas przygotowań do Konkursu. - Teraz czuję ulgę. Chcę odpocząć z rodziną, potem zajmę się szukaniem nowego smyczka, myślę też o kupnie nowego instrumentu i wystartowaniu w konkursie muzyki barokowej.

Jeden z jurorów konkursu Marcin Zdunik podkreślił, że Haruma Sato wygrał, ponieważ w każdym etapie zaprezentował równy i wysoki poziom. - Pozostali finaliści genialne występy przeplatali słabszymi.

wiol_wyniki_1200.jpg
Konkurs wiolonczelowy im. Lutosławskiego. Znamy nazwiska finalistów

W wywiadzie dla Dwójki Marcin Zdunik zwrócił uwagę na laureata trzeciej nagrody Chińczyka Yibai Chena, który był najmłodszym uczestnikiem tegorocznych zmagań. Juror opowiedział, że gdy muzyk ten dowiedział się o zakwalifikowaniu go do finału, to się przeraził. - On się nie liczył z takim rozwiązaniem i nie przygotował utworów na finał. Musiał nauczyć się w trzy dni Koncertu Lutosławskiego i to jest świadectwo jego genialnego instynktu muzycznego. To była ekstremalna rzecz.

Muzyczne zmagania podsumował też w Dwójce Honorowy Przewodniczący Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego Kazimierz Michalik.

W Konkursie, który odbywał się w dniach 30.01-9.02, wzięło udział 43 wiolonczelistów. Wszystkie przesłuchania odbyły się w warszawskiej Filharmonii Narodowej, która była współorganizatorem wydarzenia. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Data emisji: 10.02.2018

Godzina emisji: 9.43

bch/kh

Czytaj także

"Koncert Lutosławskiego już nie taki straszny". Ruszył XI Konkurs Wiolonczelowy

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 14:10
- "Koncert wiolonczelowy" Lutosławskiego jest obowiązkowy w finale. Wcześniej była obawa, że to wystraszy młodych artystów, ale doświadczenie z poprzednich edycji Konkursu pokazuje coś innego – mówił prof. Andrzej Bauer, komentując zmiany w regulaminie XI Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs wiolonczelowy im. Lutosławskiego. Znamy nazwiska finalistów

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 09:05
6 lutego 2018 roku zakończyły się przesłuchania II etapu XI Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. W ciągu 3 dni wystąpiło 19 wiolonczelistów z 11 krajów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Muzyka europejska dąży ku górze". Finaliści Konkursu Wiolonczelowego

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 12:55
- Pochodzę z Japonii. W muzyce jestem uwrażliwiony na tempo, na to, jak płynie ona do przodu, w czasie - tłumaczył Haruma Sato, jeden z finalistów XI Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń