"Podchmielona historia Warszawy". Ulica Piwna i cała reszta

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 08:00
- Ta książka jest bardziej o Warszawie przez pryzmat piwa niż o piwie przez pryzmat Warszawy - podkreślał Piotr Wierzbicki, który opowiadał w Dwójce o swojej książce "Podchmielona historia Warszawy".

wino 1200.jpg
Polskie wino z Kalifornii, które stworzyło Amerykę

W którym miejscu w Warszawie zaczyna się jej "podchmielona historia"? Jak przypominał Piotr Wierzbicki, naczelną pozostałością po tej części stołecznych dziejów jest ulica Piwna, położona w samym centrum, na Starówce. Co istotne jednak browary lokowano głównie poza murami miejskimi.

Jakie przyczyny decydowały o tym oddaleniu browarów od centrum? Jakie gatunki piwa funkcjonowały w dawnej Warszawie? I z jakich źródeł korzystał Piotr Wierzbicki, rekonstruując "podchmieloną historię" miasta?

***

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Gość: Piotr Wierzbicki (dziennikarz, przewodnik, varsavianista)

Data emisji: 4.05 2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/kd

Czytaj także

Diety i przysmaki naszych przodków. Poznaj staropolskie przepisy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 14:19
- Najgorsze było chyba ustalenie podstawowych rzeczy, czyli datacji i autorstwa - mówił w Dwójce prof. Jarosław Dumanowski, autor 7. tomu serii Monumenta Poloniae Culinaria pt. "Staropolskie przepisy kulinarne. Receptury rozproszone z XVI-XVIII w. Żródła rękopiśmienne".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzewia to nasz drugi mózg?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 16:50
- Z różnego rodzaju badań wynika, że jeżeli mamy bardzo mocno zaburzoną florę jelitową, to nasz nastrój może być obniżony. Co ciekawe, bardzo często u osób, które mają zdiagnozowaną depresję kliniczną stosuje się suplementację probiotykami, żeby usprawnić funkcjonowanie jelit - mówiła psychodietetyczka Laura Osęka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Węgierska kuchnia to dużo więcej niż gulasz

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 12:48
- Węgry mocno promują swoją kulturę kulinarną i jej niezwykłą różnorodność. Restauratorzy mocno się starają, by pokazać, że węgierska kuchnia nie ogranicza się do papryki, gulaszu i salami - przekonywała w Dwójce Małgorzata Minta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pizza, czyli rewolucja w kuchni pod strzechą

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 12:38
- Myhrvold wywołał ferment, który przyniósł efekt będący dziś dla nas czymś oczywistym. To on wylansował używanie arkusza blachy w domowej kuchni jako podkładu do pieczenia pizzy. Przedtem był to kamień – mówił w Dwójce Grzegorz Łucki.
rozwiń zwiń