X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kongres Polska Wielki Projekt. Paweł Sosnowski: od stołu wszystko się zaczęło

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 10:49
- Nowa Polska zaczęła się od tego nieszczęsnego okrągłego stołu, bardzo niewygodnego mebla, jak wspominał Czesław Bielecki. Stąd tytuł całego panelu - mówił w Dwójce historyk sztuki i prelegent podczas rozpoczynającego się w czwartek (17.05) w Warszawie VIII Kongresu Polska Wielki Projekt.
Audio
  • Paweł Sosnowski o panelu "Stół a sprawa polska - innowacje a design" w ramach Kongresu Polska Wielki Projekt (Poranek Dwójki)

polska_pro logo1.jpg
Kongres Polska Wielki Projekt - serwis specjalny

W niedzielę (20.05), na zakończenie Kongresu, Paweł Sosnowski poprowadzi w Arkadach Kubickiego panel "Stół a sprawa polska - innowacje a design". - Generalnie chodzi o to, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką rolę pełni design w naszym życiu. To nie jest tylko to, że coś nas zachwyca albo oburza, coś jest ładne albo brzydkie, bo nie o to chodzi w designie. To jest jego efekt końcowy, ale w swej istocie design jest w dzisiejszych czasach katalizatorem innowacyjności. Sam jest innowacyjny, ale przede wszystkich on wywołuje innowacje - tłumaczył gość Dwójki.

marek rymsza 1200 PAP.jpg
Kongres Polska Wielki Projekt. "Społeczeństwo obywatelskie to pluralizm plus dobro wspólne"

W ostatnim czasie mamy do czynienia z docenieniem w niespotykanym wcześniej stopniu polskiego wzornictwa. Poświęcone mu duże wystawy można obecnie oglądać w Muzeach Narodowych w Warszawie i Krakowie. - To jest właśnie ta wizualna strona designu, którą tak lubi publiczność. Bo to jest zrozumiałe, stół jest stołem, krzesło krzesłem, a lampa lampą. My to widzimy i potrafimy ocenić własnymi potrzebami estetycznymi, co nam się podoba, a co nie. Natomiast nie to jest celem współczesnego designu, on jest wszędzie. Dlatego też w naszym panelu wystąpi wielokrotnie nagradzany za swoje projekty pociągów prof. Bartosz Piotrowski czy też Michał Drożdż, szef produkcji Ceramiki Paradyż - informował Paweł Sosnowski.

Na czym polega wielki paradoks związany z produkowanymi w Polsce tak licznie (4. miejsce na świecie) meblami? Dlaczego design nie jest sprawiedliwy? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Paweł Sosnowski (historyk sztuki, krytyk i kurator, autor filmów dokumentalnych i animator życia artystycznego)

Data emisji: 17.05.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Galerii Wzornictwa. Czy krzesło to dzieło sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 18:30
Czy otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiego w stołecznym Muzeum Narodowym podkreśla rangę zwykłego przedmiotu jako dzieła sztuki? – Muzeum kolekcjonuje obiekty będące dobrami kultury. Przedmiot codziennego użytku jest zatem dziełem sztuki – mówiła w Dwójce Anna Demska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z upływem czasu design z poprzedniej epoki zaczął być doceniany"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 08:44
- Doczekaliśmy czasu, gdy nagle zwracamy uwagę na rzeczy, na które jeszcze niedawno byśmy w ogóle nie popatrzyli. Chodzi mi o wzornictwo przemysłowe, sztukę użytkową, tzw. polski design - mówił w Dwójce prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
rozwiń zwiń