X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Maxymilian Bylicki: profesjonalny artysta powinien normalnie zarabiać

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 14:00
- Profesjonalny artysta, który utrzymuje się ze swojej działalności i często kilkanaście lat kształci się, by uprawiać tę dziedzinę, powinien mieć takie warunki, by normalnie zarabiać - mówił w Dwójce Maxymilian Bylicki, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca.
Audio
  • Maxymilian Bylicki o materialnym statusie artysty (Poranek Dwójki)

W Warszawie kończy się właśnie Ogólnopolska Konferencja Kultury, w ramach której odbyło się 11 sympozjów. Wśród poruszanych tematów pojawiła się kwestia statusu zawodowego i społecznego artysty.

- Specyfika pracy artystycznej bardzo często nie przystaje do tego, co kojarzy nam się z etatem czy regularną pracą - przyznał Maxymilian Bylicki. - Plastyk tworzy swoje dzieło wiele miesięcy, filmy powstają przez rok, dwa, literat piszę książkę przez dwa-trzy lata. W momencie, gdy sprzeda swoje dzieło, dostaje honorarium, które potem musi mu wystarczyć na kolejne dwa-trzy lata. Ale podatek płaci od razu od całej zarobionej kwoty, a na kolejne dwa lata ma znacznie mniejsze środki do życia. Musi też inwestować w swoją pracę i pytanie, jak może zostać zabezpieczony, nie mając etatu - przekonywał.

Jak podkreślał, często problemem artystów jest wyłączenie z systemu ubezpieczeń. - Artysta może zgłosić się do Komisji ds. Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców przy MKiDN, która przyzna mu prawo i obowiązek opłacania składek w wysokości takiej, jak osoby prowadzące działalność gospodarczą, czyli ok. 1200 zł miesięcznie. Przy czym przedsiębiorcy mają ulgę na start przez dwa lata, a artystom nikt takiej ulgi nie proponuje - zauważył Maxymilian Bylicki.

Jakie rozwiązania systemowe proponuje Instytut Muzyki i Tańca? O tym w nagraniu.

W obradach Ogólnopolskiej Konferencji Kultury brało udział ponad 300 osób: artyści, twórcy, animatorzy i naukowcy, przedstawiciele stowarzyszeń twórczych, organizatorów, instytucji kultury i podmiotów niezależnych.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Maxymilian Bylicki (dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca)

Data emisji: 18.06.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

mg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dylan i jego czasy". Współorganizator: będzie wieloaspektowo, z naciskiem na literaturę

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 08:10
- Wszyscy dobrze pamiętamy wrzawę sprzed niespełna dwóch lat, kiedy to Komisja Sztokholmska ogłosiła swój werdykt dotyczący literackiej Nagrody Nobla - mówił w Dwójce dr Michał Friedrich, współorganizator konferencji "Dylan i jego czasy" w Muzeum Literatury w Warszawie. 
rozwiń zwiń