X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Leon Tarasewicz: Jerozolima na początku mnie sparaliżowała

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 10:00
- Przez dwa tygodnie chodziłem po tym mieście i nie mogłem się pogodzić z faktem, że ikonografia, która mi została wbita przez religijne obrazy w wydaniu cerkiewnym czy katolickim, ma się nijak do rzeczywistości - mówił w Dwójce znakomity malarz.
Audio
  • Leon Tarasewicz o wystawie "Jerozolima" w Galerii Foksal (Poranek Dwójki)

szermierka_chwistek_1200.jpg
Formiści. Miks nowoczesności z góralszczyzną

"Jerozolima" to tytuł nowej wystawy Leona Tarasiewicza prezentowanej w warszawskiej Galerii Foksal. Ekspozycja zainspirowana została wizytą artysty w świętym mieście. Malarz opowiadał w audycji, że był zaskoczony, jak bardzo artystyczne przedstawienia Jerozolimy różnią się od stanu faktycznego. - Nic mi się nie zgadzało z atmosferą, która tam jest, z tym światłem. To wszystko na obrazach było dopasowywane do naszej rzeczywistości.

W swoich obrazach zainspirowanych Jerozolimą Leon Tarasewicz wyeksponował kolor żółty, który ma dla niego znaczenie metafory. - Użycie żółci jest najbardziej widoczne u artystów żydowskich. W Polsce ten kolor jest mało widoczny, nasze malarstwo jest najczęściej szarobure.

Malarz wyjaśnił w audycji, dlaczego żółty jest niebezpieczny i wymaga wprawy w posługiwaniu się kolorami. Leon Tarasewicz powiedział też, dlaczego zależało mu na wystawie w Galerii Foksal.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Leon Tarasewicz (malarz)

Data emisji: 12.07.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jan Matejko to malarz profetyczny"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 12:40
- "Kazanie Skargi" jest pierwszym dużym obrazem Matejki, który nosi taki charakter, jaki będą miały wszystkie następne wielkie wystąpienia artysty: historyczny, profetyczny i publicystyczny – mówiła w Dwójce prof. Maria Poprzęcka.
rozwiń zwiń