"Kombatanci, powstańcy, uchodźcy. Wokół I powstania śląskiego"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 11:40
- Sytuacja na Górnym Śląsku po pierwszej wojnie światowej domagała się natychmiastowego uporządkowania. Trzeba było rozstrzygnąć, czy ma on być polski, czy niemiecki i to doprowadziło do wybuchu – mówił w dwójce historyk Dawid Keller.
Audio
  • "Kombatanci, powstańcy, uchodźcy. Wokół I powstania śląskiego" (Poranek Dwójki)
Plakat wydarzenia w Muzeum Śląskim
Plakat wydarzenia w Muzeum ŚląskimFoto: mat. prasowe/Muzeum Śląskie w Katowicach

powstańcy śląscy_PIC_1-H-462_663.jpg
I powstanie śląskie – walka o polski Śląsk

Gościem "Poranka Dwójki" był kierownik działu historycznego Muzeum Śląskiego, które z okazji 99. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zaprasza do udziału w debacie "Kombatanci, powstańcy, uchodźcy. Wokół I powstania śląskiego ". Głównym jej tematem będzie próba zrozumienia postaw uczestników i organizatorów walk zbrojnych 1919 roku. 

- Punktem wyjścia debaty będzie doświadczenie życia w państwie niemieckim, w tym służby wojskowej oraz jej wpływ na zaangażowanie powstańcze – organizację czy uzbrojenie - powiedział gość audycji i dodał, że uczestnicy spotkania będą też dyskutować na temat stosunku władz w Warszawie do powstania oraz omówią losy powstańców po zakończeniu działań bojowych. 

Panel dyskusyjny odbędzie się w 18 sierpnia o godz. 13.00 w Muzeum Śląskim. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Dawidem Keller opowiadającego o szczegółach spotkania, na które wstęp jest wolny.

***

Rozmawiał: Tomasz Obertyn

Gość: Dawid Keller (historyk, Muzeum Śląskie)

Data emisji: 17.08.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

mko/kh

Czytaj także

1956-1957. Rewolucja między październikami

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 10:00
– To chyba jedyny przełom wśród licznych PRL-owskich przełomów, który od razu był nazywany "rewolucją" - mówił historyk Jerzy Kochanowski, autor książki "Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sport w służbie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 23:00
"Sportowcy dla Niepodległej" to książka przypominająca postacie wielkich polskich sportowców okresu międzywojennego, takich jak Janusz Kusociński, Stanisław Marusarz, Halina Konopacka i wielu innych. Co łączyło ich oprócz sportu? Wielki patriotyzm i miłość do ojczyzny.
rozwiń zwiń