Pieśni religii Podlasia. Karolina Cicha o nowej płycie

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2018 12:00
- Usłyszymy tu języki sakralne: hebrajski, łacinę, arabski też, bo nasze pieśni związane będą z religiami Księgi, które na Podlasiu są obecne - opowiadała Karolina Cicha o płycie "Jeden / Wiele”, którą przygotowuje wraz z aktorką i wokalistką Elżbietą Rojek.
Audio
  • Karolina Cicha o nowej płycie "Jeden / Wiele" (Poranek Dwójki)
Karolina Cicha
Karolina CichaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Na nowym albumie mają się znaleźć pieśni chwalebne pochodzące z różnych tradycji religijnych. Obok katolickich skarbów muzyki sakralnej, takich jak "Kiedy ranne wstają zorze" z XVIII wieku, będzie można usłyszeć staroobrzędową pieśń Irmologiona Supraskiego z XVI wieku, prawosławną pieśń z Liturgii świętego Bazylego, suficki poemat Rumiego z XIII wieku czy hebrajską pieśń mistyka Elazara Azikri z XVI wieku.

- Będą to pieśni najradośniejsze, najbardziej wzniosłe, w których jest obecny mistyczny element zjednoczenia z Bogiem - tłumaczyła Karolina Cicha.

Czy autorki płyty weryfikowały swoje interpretacje ze społecznościami wyznaniowymi Podlasia? W jakim sensie pieśni te "spotykają się w jakimś jednym miejscu"? Jak zaznaczała w audycji Karolina Cicha, wciąż trwa zbiórka pieniędzy na wydanie płyty "Jeden/Wiele”. Szczegóły w nagraniu rozmowy.

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Karolina Cicha (piosenkarka, kompozytorka i multiinstrumentalistka)

Data emisji: 25.08.2018

Godzina emisji: 9.20

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

Czytaj także

Historia i tradycja. Pieśń ludowa jako refleks heroicznej przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 16:39
- Pieśń ludowa jest uniwersalnym medium obrazującym świat w sposób poetycki. Nie rejestruje ona wydarzeń z historii w sposób bezpośredni, ale kluczowe fakty znajdują w niej odzwierciedlenie – mówił w Dwójce prof. Piotr Dahlig.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal w Żywcu. Nowe pokolenie rozmiłowane w tradycji

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 17:01
- Zainteresowanie muzyką tradycyjną nie słabnie, ale świat bardzo szybko się zmienia. Stoimy przed zadaniem docierania do źródeł i wielu wykonawców jest mu w stanie sprostać - mówił w Dwójce Zbigniew Wałach, jeden z jurorów Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu.
rozwiń zwiń