X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Symbolika owoców w tradycji żydowskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 15:35
– W folklorze żydowskim bardzo dużą moc przypisuje się etrogowi. Etrog, inaczej zwany "rajskim jabłkiem”, symbolizuje serce, kobiecość i uczciwego człowieka uczonego w Torze – mówiła tłumaczka i hebraistka Anna Klingofer-Szostakowska.
Audio
  • Anna Klingofer-Szostakowska o znaczeniu owoców w tradycji żydowskiej (Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Ewa po zjedzeniu rajskiego jabłka została skazana na "rodzenie w bólu”, a wedle judaistycznych przekonań zjedzenie etrogu mogło ją od tego bólu wybawić. Uważano też, że z powodu przyjemnego zapachu tego owocu kobieta jedząca etrog urodzi pachnące dzieci.

– Każdy jest bezpieczny pod drzewem figowym i pod własnym krzakiem winorośli, w symbolice hebrajskiej obie rośliny często występują w parze – tłumaczyła Anna Klingofer-Szostakowska. – Figa jest symbolem dobrobytu, spokoju i korzystnych warunków bytowania. Jeśli na człowieka spadnie kara Boża, wtedy drzewo figowe umiera.

Jaki błąd w tłumaczeniu Pisma Świętego popełnił św. Hieronim? Czym się różni biblijny miód od pszczelego? Te i inne ciekawostki dotyczące owoców – w nagraniu rozmowy.


***


Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiała: Łucja Siedlik

Gość: Anna Klingofer-Szostakowska (tłumaczka i hebraistka)

Data emisji: 10.11.2018

Godzina emisji: 7.50

gs/at

Zobacz więcej na temat: Dwójka Poranek Dwójki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak