X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zespół Śpiewaczy z Ocic. Tradycje muzyczne repatriantów z Jugosławii

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 15:00
Ocicki zespół śpiewaczek, śpiewaków i instrumentalistów działa nieprzerwanie od 40 lat. Bez wytchnienia animuje kulturę ludową na Dolnym Śląsku, nieustannie organizując potańcówki we własnoręcznie wybudowanej przez siebie sali.
Audio
  • Ocicki zespół śpiewaczek, śpiewaków i instrumentalistów trwa nieprzerwanie od 40. lat. Rozmowa z artystami. (Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Mirko Macari/Shutterstock

- Początki były trudne, bo nie było się gdzie spotykać. Jak zostałem sołtysem, namówili mnie, żeby się starać o budowę sali. Nie bardzo chcieli uwierzyć w gminie, że to w czynie społecznym, ale wybudowaliśmy ją. Sala zmobilizowała całkowicie nasz zespół – opowiadał w "Poranku Dwójki" kierownik zespołu i akordeonista Edward Braszko.

Urząd Gminy dostarczył materiały budowlane, a członkowie zespołu ze swoimi rodzinami własnymi rękami wybudowali cały budynek. Zostali zapewnieni, że dopóki zespół będzie istniał, będzie on ich salą ćwiczeń. - Dużo pań i jeden pan – śpiewamy już 40 lat. – Tak wspominają początki w Zespole Śpiewaczym z Ocic artystki. - Było bardzo radośnie, schodziliśmy się co sobota. Łamaliśmy gałęzie, robiliśmy wianki i wszyscy śpiewali. Śpiewaliśmy przy każdej pracy, co sobota był świeżutki, nowy wianek.

Zespół został założony w 1978 r. przy Kole Gospodyń Wiejskich w Ocicach. W roku 1981 do zespołu dołączyła kapela złożona z trzech par skrzypiec, bugariji, berdy, prymu, harmonii i bębna. Grupa wykonuje galicyjskie pieśni obrzędowe i ballady z XIX wieku, które przetrwały przesiedlenia do Bośni, a następnie na Ziemie Odzyskane. W czasie swojego długiego istnienia zespół wielokrotnie podróżował z koncertami po całym kraju, zdobywając m.in. drugą nagrodę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

W Poranku Dwójki zapraszaliśmy na Dolny Śląsk, na potańcówkę do Ocic pod Bolesławcem, zorganizowaną przez Wrocławską Fundację Ważka wraz z Zespołem Śpiewaczym i Kapelą z Ocic.

Zapraszamy do odsłuchania naszego nagrania rozmowy z artystami.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiała: Hanna Szczęsniak

Goście: Maria Gadzińska, Stefania Struś, Józefa Szczur, Eleonora Biegacz, Katarzyna Jakiela, Maria Klimas, Elżbieta Pachołek i Janina Kuś, Edward Braszko (artyści z Zespołu Śpiewaczego z Ocic)

Data emisji: 1.12.2018

Godzina emisji: 7.50

gs/at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak