II Rzeczpospolita oczami korespondentów "Małego Przeglądu"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 13:58
Gościem audycji będzie prof. Anna Landau-Czajka, socjolożka i historyczka, autorka książki "Wielki Mały Przegląd. Społeczeństwo i życie codzienne w II Rzeczpospolitej w oczach korespondentów Małego Przeglądu".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

W roku 1926 najpopularniejszy polskojęzyczny dziennik żydowski, warszawski "Nasz Przegląd", zaprosił do współpracy Janusza Korczaka."Mały Przegląd” był jedynym pismem, w którym autorami i redaktorami byli przede wszystkim ludzie bardzo młodzi – dzieci i nastolatki. Nie istnieje żaden równie duży zbiór różnorodnych relacji dotyczących wszystkich dziedzin życia, a spisanych przez najmłodszych obywateli. Prof. Anna Landau-Czajka opowie o nim 8.30 (transmisja video).

Naszymi gośćmi będą też Katarzyna Zielińska - Jaworska (aktorka) oraz Norbert Norbullo Kubacz (kontrabasista) - współtwórcy spektaklu "Rewolucja balonowa". Przedstawienie to jest portretem pierwszego pokolenia wychowanego w demokracji, czyli dzisiejszych trzydziestolatków.

O 8.45 zaprosimy Państwa do wysłuchania ciekawej historii związanej z powstaniem "Etiudy na jedno uderzenie w talerz". W tym roku mija 60. rocznica powstania pierwszej polskiej kompozycji elektroakustyczna, która zrodziła się na planie surrealistycznego filmu animowanego.

W audycji swoimi rekomendacjami - tym razem literackimi - podzieli się tegoroczna laureatka Paszportu Polityki Małgorzata Rejmer.

W naszym cyklu "Wiersz na dzień dobry" - unikalne nagranie -  Konstanty Ildefons Gałczyński przeczyta  fragment wiersza "Spotkania z matką".

***

Na "Poranek Dwójki" w środę (16.01) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

mko/bch

Zobacz więcej na temat: książki
Czytaj także

Zbiór reportaży "Nie ma" i historia rodzinna "Dom z dwiema wieżami"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 15:08
Sobotnie popołudnie w "Czytelni" poświęciliśmy z naszymi recenzentami książkom polskich autorów - Mariusza Szczygła i Macieja Zaremby Bielawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grażyna Bacewicz i powieść kryminalna

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 20:00
- Tę powieść Grażyna Bacewicz napisała w ciągu dwóch miesięcy roku 1968. Czekała na odnalezienie aż do teraz - o literackiej twórczości wybitnej polskiej kompozytorki i skrzypaczki opowiadała w Dwójce jej wnuczka Joanna Sendłak.
rozwiń zwiń