X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historie z "Małego przeglądu". Dzieci piszą o życiu w II RP

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 11:00
- W tym piśmie poruszano wszystkie tematy. Przeważała szkoła, koledzy, organizacje młodzieżowe, rodzina, zwierzęta domowe, ale znalazłam nawet artykuł na temat miłości lesbijskiej - o publikacji poświęconej "Małemu przeglądowi" opowiadała prof. Anna Landau-Czajka.
Audio
  • Prof. Anna Landau-Czajka o książce "Wielki Mały Przegląd. Społeczeństwo i życie codzienne w II Rzeczpospolitej w oczach korespondentów Małego Przeglądu" (Poranek Dwójki)

W roku 1926 najpopularniejszy polskojęzyczny dziennik żydowski, warszawski "Nasz Przegląd", zaprosił do współpracy Janusza Korczaka. "Mały Przegląd" był jedynym pismem, w którym autorami i redaktorami byli przede wszystkim ludzie bardzo młodzi – dzieci i nastolatki.

Prof. Anna Landau-Czajka opowiadała, że początkowo Korczak sam dobierał sobie współpracowników, często zapraszając dzieci z sierocińca. - Potem ogłaszano co jakiś czas konkurs na redaktora. Dawano młodym ludziom listy z prośbą, aby je opracowali, tak, by nadawały się do druku. Ci, którzy zrobili to najlepiej, wchodzili do redakcji, która czasami składała się z 50 osób.

Historyczka mówiła, że wizja Janusza Korczaka, jako osoby niezwykle przyjaznej dzieciom, na podstawie jego artykułów w "Małym przeglądzie" trochę się rozwiewa. - On dawał bardzo niegrzeczne odpowiedzi na listy. Dziewczynce, która napisała, że nie jest polską patriotką napisał, że jest głupia. Z drugiej strony drukował też listy dzieci, które żaliły się, że czują lęk przed pisaniem do "Małego przeglądu", bo boją się spotkać z taką reakcją. Korczak bardzo je przepraszał, ale potem pisał to samo.

W audycji prof. Anna Landau-Czajka opowiadała o trudnościach związanych z pisaniem książki "Wielki Mały Przegląd. Społeczeństwo i życie codzienne w II Rzeczpospolitej w oczach korespondentów Małego Przeglądu", ale też zwróciła uwagę na obraz szkoły przedstawiony w piśmie ("prześladowanie nauczycieli było bez porównania większe niż dziś").

Archiwalne numery "Małego przeglądu", który ukazywał się od roku 1926 można znaleźć na stronach cyfrowej biblioteki Polona.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Anna Landau-Czajka (socjolożka i historyczka)

Data emisji: 16.01.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbiór reportaży "Nie ma" i historia rodzinna "Dom z dwiema wieżami"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 15:08
Sobotnie popołudnie w "Czytelni" poświęciliśmy z naszymi recenzentami książkom polskich autorów - Mariusza Szczygła i Macieja Zaremby Bielawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grażyna Bacewicz i powieść kryminalna

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 20:00
- Tę powieść Grażyna Bacewicz napisała w ciągu dwóch miesięcy roku 1968. Czekała na odnalezienie aż do teraz - o literackiej twórczości wybitnej polskiej kompozytorki i skrzypaczki opowiadała w Dwójce jej wnuczka Joanna Sendłak.
rozwiń zwiń