X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Palcem po Mapie Obrzędowej Górnego Śląska

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 09:50
Dywany kwietne na Boże Ciało, klekotanie czy wodzenie niedźwiedzia nie u wszystkich mogą budzić oczywiste skojarzenia. O tym, na czym polegają te zwyczaje i gdzie szukać o nich informacji, mówiliśmy w sobotnim "Poranku Dwójki".
Audio
  • Aleksander Lysko opowiada o badaniu obrzędowości na Górnym Śląsku (Poranek Dwójki)
Wodzenie niedźwiedzia w Spóroku
Wodzenie niedźwiedzia w SpórokuFoto: Aleksander Lysko

- Wodzenie niedźwiedza to zwyczaj powszechnie obecny na terenach Górnego Śląska już przed wojną, obecnie, po przerwie, jest coraz chętniej praktykowany, zwłaszcza przez młodych ludzi - tak w audycji Aleksander Lysko z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach relacjonował obchody tego karnawałowego zwyczaju w Gąsiorowicach w województwie opolskim.

Czym dokładnie ten obrzęd się charakteryzuje? To rodzaj grupowej zabawy zwiastującej zapusty, ma formę orszaku, w którego skład wchodzą m.in.: młoda para, kominiarz, lekarz, diabeł, ksiądz, aptekarz, policjant, muzykanci, druhny i drużbowie czy tytułowy niedźwiedź. Taniec z nim ma zapewnić zdrowie i powodzenie. Obrzęd ten jest jednym z głównych tematów Mapy Obrzędowej Górnego Śląska.

Chcielibyśmy, aby mapa stała się repozytorium wiedzy o obrzędowości dorocznej. Aleksander Lysko


Wodzenie niedźwiedzia w Gąsiorowicach Wodzenie niedźwiedzia w Spóroku     Foto. Aleksander Lysko

- Mapa to efekt badań i prac dokumentacyjnych prowadzonych na terenie województwa śląskiego i opolskiego i dotyczących żywych do dziś zwyczajów i obrzędów dorocznych. W ten sposób chcemy dzielić się bogactwem tego regionu. Towarzyszymy różnym grupom obrzędowym po to, żeby móc obserwować i docenić różne aktywności związane z lokalnymi tradycjami oraz żeby je udokumentować i w sposób przystępny upowszechniać - tłumaczył Aleksander Lysko.

Rozbudowywany projekt badawczy zatacza coraz szersze kręgi, sięgać ma np. na północny teren województwa śląskiego, czyli ziemię częstochowską, która wymaga dokładniejszych badań terenowych. W imieniu twórców Mapy Obrzędowej Górnego Śląska Aleksander Lysko zachęcał do współudziału przy projekcie: - Apelujemy o to, aby zgłaszali się do nas wszyscy, którzy mają wiedzę o takich zwyczajach, żeby się nią dzielili. Chcielibyśmy, aby mapa stała się repozytorium wiedzy o obrzędowości dorocznej.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Gość: Aleksander Lysko (Regionalny Instytut Kultury w Katowicach )

Data emisji: 9.02.2019

Godzina emisji: 8.35

at


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zagłębie Dąbrowskie. Polskie zwyczaje w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 12:00
- Kultura tradycyjna, obrzędy i zwyczaje na obszarze Zagłębia Dąbrowskiego są bardzo wymieszane. Nie jestem w stanie wskazać ani jednej rzeczy, która wyróżnia ten region, a która nie występuje na innych terenach Polski – powiedziała etnografka Dobrawa Skonieczna-Gawlik.
rozwiń zwiń