X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Orfeusz". Ostatnia opera, nad którą pracował Ryszard Peryt

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 14:19
O spektaklu przygotowywanym pierwotnie przez dyrektora Polskiej Opery Królewskiej opowie w Dwójce odtwórca tytułowej roli Karol Kozłowski.
Portret Orfeusza, Tadeusz Styka, 1908 r.
Portret "Orfeusza", Tadeusz Styka, 1908 r.Foto: Tadeusz Styka/Wikimedia/Public domain

Monteverdi dokonał dzieła o kardynalnym znaczeniu dla dziejów kultury europejskiej. Tworząc sceniczną postać Muzyki, uwolnił muzykę od obowiązku dźwigania Słowa, a uczynił ją skrzydlatym żywiołem metafizycznej wolności Słowa. Dla Monteverdiego Muzyka była rzeczywistym i absolutnym początkiem opery, a paradoksalnie służyła prymatowi słowa - tak "Orfeusza" opisywał śp. Ryszard Peryt. "Orfeusz" był ostatnim przedstawieniem, nad którym pracował Dyrektor Polskiej Opery Królewskiej. Na 24 lutego w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie zaplanowana jest premiera "Orfeusza" Claudio Monteverdiego w wykonaniu artystów Polskiej Opery Królewskiej pod kierunkiem Krzysztofa Garstki. A w "Poranku Dwójki" o godz. 8.30 rozmowa z Karolem Kozłowski, którego zobaczymy w roli Orfeo.

"Polonia w USA jest trochę jak egzotyczna wyspa, niebędąca do końca ani Polską, ani Ameryką. I być może właśnie dlatego jest tak fascynująca" - tak o spotkanych w Stanach Polakach mówi Dorota Malesa - autorka książki "Ameryka.pl. Opowieści o Polakach w USA". Historie amerykańskich Polaków to wybuchowa mieszanka polskiej duszy i amerykańskiego marzenia - poprzez książkę poznamy m.in Sebka, od dziesięciu lat szukającego żony w kastowym środowisku Chicago, gdzie obywatelstwo jest ważniejsze od miłości, Marka, niegdyś króla disco polo, obecnie bezdomnego, ale też i robiącą karierę prawniczkę Olę, która tropi największe błędy amerykańskiego sądownictwa. A w "Poranku Dwójki" poznamy Dorotę Malesę. Spotkanie o godz. 9.30.

Ponadto w audycji:

- 50-lecie Chóru Filharmonii Łódzkiej,

- spór o znak interpunkcyjny w inskrypcji na najważniejszym krakowskim pomniku na Rynku Głównym,

- rekomendacje kulturalne reżysera Pawła Paszty,

- "Nowa Mowa", czyli felieton językowy Barta Chacińskiego.

***

Na "Poranek Dwójki" we wtorek (19.02) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Jakub Kukla.

bch/mko

Zobacz więcej na temat: opera
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspomnienia prof. Ryszarda Peryta

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 15:54
W cyklu "Głosy z przeszłości" słuchaliśmy archiwalnych opowieści zmarłego niedawno dyrektora Polskiej Opery Królewskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Peryt we wspomnieniach przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 08:53
Zapraszamy do wysłuchania opowieści o cenionym aktorze i reżyserze, twórcy inscenizacji oper barokowych, który zmarł w styczniu tego roku.
rozwiń zwiń