Prof. Katarzyna Kłosińska: nie mam nic przeciwko formie "ministerka"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 13:00
- Jeżeli używałoby się tego wyrazu często, nie brzmiałby - jak dla niektórych – śmiesznie. To sprawa naszych przyzwyczajeń – mówiła w Dwójce przewodnicząca Rady Języka Polskiego.
Audio
  • Rozmowa z prof. Katarzyną Kłosińską, przewodniczącą Rady Języka Polskiego (Poranek Dwójki)

- Język polski nie stwarza prawie żadnych przeszkód w tworzeniu form żeńskich. Najczęściej do formy męskiej dodajemy przyrostek –ka. A to, że pewne nazwy żeńskie stosujemy, a pewnych nie, wynika głównie z naszych przyzwyczajeń – podkreślała prof. Katarzyna Kłosińska. Jak przypominała, część użytkowników języka uważa, że jeżeli będzie się używało form żeńskich, wtedy "bardziej się uhonoruje kobiety". - Nie wiem, czy jest tak do końca. Jestem zwolenniczką form żeńskich, ale nie wszystkich. Na przykład trudno mi byłoby powiedzieć "gościni", ale "ministerka" już tak. Nie miałabym nic przeciwko "ministerce".

Co z formami "prezydentka" czy "premierka"? Jak postępować w sytuacji odwrotnej – gdy z formy żeńskiej ("przedszkolanka", "kosmetyczka") próbuje się utworzyć jej męski odpowiednik? W rozmowie również m.in. o samej Radzie Języka Polskiego i jej głównych zadaniach.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość:  prof. Katarzyna Kłosińska (językoznawczyni)

Data emisji: 3.04.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

jp/pg

Czytaj także

Marzec - miesiąc boga wojny

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 13:00
W audycji "Nasz język współczesny" tym razem zadawaliśmy zagadki związane z miesiącem, który swą nazwę wziął od Marsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nazwa żeńska zawodu tapicera to…?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 12:00
- Jest to temat językowy, który rozpala umysły wielu. I rozpala dyskusję – mówiła dr Agata Hącia o problemach z tworzeniem żeńskich form nazw zawodów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żarty" to "żarłoczny"? Zagadki z humorem

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 18:07
Z okazji prima aprilis sprawdzaliśmy w "Naszym języku współczesnym", na ile znana jest leksyka czy frazeologia związana z humorem i dowcipem.
rozwiń zwiń