Elżbieta Wrotnowska-Gmyz i jej pomysł na Instytut Teatralny

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 16:21
Od kwietnia to ona pełni obowiązki dyrektora jednego z ważniejszych ośrodków kształtowania polskiej kultury. Jak będzie on funkcjonował pod nowymi rządami, o tym porozmawiamy w audycji.
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego na ulicy Jazdów 1 w Warszawie
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego na ulicy Jazdów 1 w WarszawieFoto: Radek Pietruszka/PAP

Elżbieta Wrotnowska-Gmyz z wykształcenia jest teatrologiem. Pracowała jako kustosz w Dziale Dokumentacji Teatralnej ZASP-u, w Narodowym Centrum Kultury pełniła m.in. funkcję kierownika Działu Edukacji Kulturalnej. Przypomnijmy, że nowo powołana dyrektor powraca do Instytutu Teatralnego - za czasów dyrekcji Macieja Nowaka zajmowała się promocją tej instytucji, pomagała również reaktywować Warszawskie Spotkania Teatralne. Jaki ma pomysł na funkcjonowanie jednego z ważniejszych ośrodków kształtowania polskiej kultury? Początek rozmowy o godz. 8.30 (transmisja wideo).

Pozostałą część audycji zdominuje Krzysztof Komeda. 23 kwietnia mija dokładnie 50 lat od tragicznej śmierci jednego z największych polskich artystów. W związku z tą rocznicą przygotowaliśmy dla Państwa wyjątkową ucztę muzyczną - niemal trzy godziny muzyki Komedy. Będzie m.in. muzyka znana Państwu z filmów Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy, będą aranżacje muzyki Komedy w wykonaniu współczesnych jazzmanów, wreszcie - w miejscu Płyty Tygodnia - wyjątkowy prezent: zestaw rocznicowy, który obejmuje: album winylowy "Astigmatic" w specjalnej, limitowanej i numerowanej edycji; 6 płyt CD m.in z nagraniami Komedy, Tomasza Stańki, zespołu EABS, pianisty Sławka Jaskułke i orkiestry Eljazz Big-Band oraz książkę Magdaleny Grzebałkowskiej "Komeda. Osobiste życie jazzu". Posłuchamy też wspomnień Urszuli Dudziak o Krzysztofie Komedzie.

O godz. 9.30 zaprosimy na wyjątkowe wydarzenie - koncert "BUDZIMY JAZZEM" poświęcony pamięci Krzysztofa Komedy. Koncert ma charakter charytatywny, a całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na remont kliniki dla dzieci w śpiączce "Budzik". Przypomnijmy, że Krzysztof Komeda przed odejściem przebywał w śpiączce. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego dla podopiecznych kliniki "Budzik" zagrają: Włodek Pawlik Trio, Maria Sadowska z zespołem, wspomniana wcześniej Agnieszka Wilczyńska, Andrzej Jagodziński Trio, Piotr Baron i Michał Tokaj. O szansach, jakie są przed pacjentami, ale i potrzebach kliniki "Budzik" porozmawiamy z jej dyrektorem – dr Maciejem Pirogiem.

Audycji dopełnią konkurs "Dwójka na piątkę" oraz rekomendacje kulturalne dyrygenta Wojciecha Michniewskiego. 

***

Na "Poranek Dwójki" we wtorek (23.04) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

pg

Zobacz więcej na temat: Warszawa
Czytaj także

Niepewna przyszłość warszawskich teatrów

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 14:53
Teatr Żydowski, Ateneum czy Scena na Woli wkrótce mogą zniknąć z mapy stolicy. W audycji rozmawialiśmy o problemach warszawskich instytucji teatralnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawskie Spotkania Teatralne. Interdyscyplinarnie o Grotowskim

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 12:52
- W tym roku jest okazja ku temu, żeby popatrzeć jak 20 lat od śmierci Jerzego Grotowskiego jest on odbierany z dzisiejszej perspektywy. Na ile żywa jest wciąż jego praca, która odbija się w pracach innych artystów, którzy mieli okazję z nim pracować, i takich, którzy odwołują się do niego, tworząc swoje własne teatry - mówiła w Dwójce Dorota Buchwald, kurator wydarzenia.
rozwiń zwiń