X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wyznanie maski". Perła japońskiej literatury w końcu po polsku

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 13:15
W "Poranku Dwójki" porozmawiamy o książce, na której premierę w Polsce musieliśmy czekać aż 70 lat.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prasowe

Powieść "Wyznanie maski" autorstwa trzykrotnie nominowanego do Nagrody Nobla Yukio Mishimy została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków i na stałe weszła do kanonu XX-wiecznej literatury światowej.

Bohaterem "Wyznania maski" jest chłopiec dorastający w Japonii w czasach II wojny światowej. Czuje się inny od rówieśników, słabszy fizycznie zmaga się ze swoją cielesnością oraz orientacją seksualną. Ta w dużej mierze autobiograficzna powieść o młodym homoseksualiście błyskawicznie uczyniła Mishimę literacką gwiazdą. O książce porozmawiamy z Beatą Kubiak Ho Chi - autorką przekładu oraz z Pawłem Orłem - redaktorem prowadzącym wydanie.

W audycji opowiemy też o obejmującym dwa Muzea - Narodowe i Literatury - projekcie "Zamoyski". Inicjatywa ma ukazać polskiej publiczności spuściznę rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego (1893–1970) w sposób wielowymiarowy, spójny i całościowy. Zakupiona kolekcja zostanie udostępniona zwiedzającym od 17 maja 2019 roku podczas prezentacji „Zamoyski ocalony” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Ekspozycji będzie towarzyszył otwarty dla publiczności pokaz konserwatorski na żywo. 

Ponadto w programie:

  • wywiad z izraelską poetką Agi Miszol, laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. O jej wierszach tak pisał Amos Oz: "potrafią w tym samym czasie opowiadać historie, śpiewać oraz tańczyć"; 
  • zaproszenie do ciekawego projektu "Czy wiesz, jaki to afekt? Koncert muzyki barokowej", którego celem jest zbadanie, czy barokowe teorie afektów nadal są odczytywane przez współczesnych odbiorców. Podczas koncertu słuchacze będą zaznaczać na skali swoje emocje; 
  • zapowiedź "Lalki" Bolesława Prusa na scenie Teatru w Krakowie im. Juliusza Słowackiego. Reżyserii podjął się Wojciech Klemm,
  • rekomendacje kulturalne Janusza Wawrowskiego.

Od poniedziałku (13.05) "Płytą Tygodnia" będzie album Cypriena Katsarisa. Zapraszamy również do udziału w konkursie "Dwójka na piątkę".

***

Na "Poranek Dwójki" w czwartek (16.05) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

bch/pg

Zobacz więcej na temat: Japonia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleksandra Janiec: japońskie dzieci wiedzą, że łatwo nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 10:10
- Zamożne rodziny od początku kierują swoje dzieci na odpowiednią drogę. Najmłodsi mają dużą presję, żeby nie zawieść rodziców - mówiła w Dwójce autorka książki "Tokyo Lifestyle Book".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Wieteska: Japonia była dla mnie pustynią znaczeń

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 18:30
- Pojechałem do tego kraju, żeby znaleźć się w miejcu, w którym nic nie jest dla mnie kodem. Żebym miał czystą przestrzeń, którą mogę fotografować - mówił w Dwójce wybitny artysta fotografik.
rozwiń zwiń