"Wyznanie maski". Japońska powieść, którą pokochał Zachód

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 12:00
- Yukio Mishima był w Japonii niezwykle popularny. Pisał w duchu nowoczesnym, który jest zrozumiały dla czytelnika z Zachodu - mówiła w Dwójce Beata Kubiak Ho Chi, autorka przekładu powieści autora trzykrotnie nominowanego do Nagrody Nobla.
Audio
  • Rozmowa o książce "Wyznanie maski" Yukio Mishimy (Poranek Dwójki)

Powieść "Wyznanie maski" Yukio Mishimy została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków i na stałe weszła do kanonu XX-wiecznej literatury światowej. Czytelnicy w naszym kraju musieli czekać aż 70 lat na jej polską premierę. Beata Kubiak Ho Chi tłumaczyła, że książka wydana w 1949 roku stanowiła dla Mishimy zamknięcie trudnego rozdziału. - Pisał tę książkę, kiedy miał 24 lata. Rozlicza się w niej z okresem, który łączył się z nocą, ze śmiercią i z krwią. To jest jedyna jego powieść, w której naprawdę możemy zobaczyć jego uczucia i to, jak z nimi walczy.

Bohaterem powieści "Wyznania maski" jest chłopiec dorastający w Japonii w czasach II wojny światowej. Czuje się inny od rówieśników, słabszy fizycznie zmaga się ze swoją cielesnością oraz orientacją seksualną.

W audycji rozmawialiśmy o fenomenie światowej popularności "Wyznania maski". Beata Kubiak Ho Chi zwróciła uwagę na autobiograficzne wątki w tej powieści oraz wyjaśniła, w jaki sposób była ona zapowiedzią tragicznego finału życia Mishimy.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Beata Kubiak Ho Chi - autorka przekładu "Wyznania maski" oraz z Paweł Orzeł - redaktor prowadzący wydanie

Data emisji: 16.05.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

bch/at

Czytaj także

Aleksandra Janiec: japońskie dzieci wiedzą, że łatwo nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 10:10
- Zamożne rodziny od początku kierują swoje dzieci na odpowiednią drogę. Najmłodsi mają dużą presję, żeby nie zawieść rodziców - mówiła w Dwójce autorka książki "Tokyo Lifestyle Book".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Wieteska: Japonia była dla mnie pustynią znaczeń

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 18:30
- Pojechałem do tego kraju, żeby znaleźć się w miejcu, w którym nic nie jest dla mnie kodem. Żebym miał czystą przestrzeń, którą mogę fotografować - mówił w Dwójce wybitny artysta fotografik.
rozwiń zwiń