X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wyznanie maski". Japońska powieść, którą pokochał Zachód

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 12:00
- Yukio Mishima był w Japonii niezwykle popularny. Pisał w duchu nowoczesnym, który jest zrozumiały dla czytelnika z Zachodu - mówiła w Dwójce Beata Kubiak Ho Chi, autorka przekładu powieści autora trzykrotnie nominowanego do Nagrody Nobla.
Audio
  • Rozmowa o książce "Wyznanie maski" Yukio Mishimy (Poranek Dwójki)

Powieść "Wyznanie maski" Yukio Mishimy została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków i na stałe weszła do kanonu XX-wiecznej literatury światowej. Czytelnicy w naszym kraju musieli czekać aż 70 lat na jej polską premierę. Beata Kubiak Ho Chi tłumaczyła, że książka wydana w 1949 roku stanowiła dla Mishimy zamknięcie trudnego rozdziału. - Pisał tę książkę, kiedy miał 24 lata. Rozlicza się w niej z okresem, który łączył się z nocą, ze śmiercią i z krwią. To jest jedyna jego powieść, w której naprawdę możemy zobaczyć jego uczucia i to, jak z nimi walczy.

Bohaterem powieści "Wyznania maski" jest chłopiec dorastający w Japonii w czasach II wojny światowej. Czuje się inny od rówieśników, słabszy fizycznie zmaga się ze swoją cielesnością oraz orientacją seksualną.

W audycji rozmawialiśmy o fenomenie światowej popularności "Wyznania maski". Beata Kubiak Ho Chi zwróciła uwagę na autobiograficzne wątki w tej powieści oraz wyjaśniła, w jaki sposób była ona zapowiedzią tragicznego finału życia Mishimy.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Beata Kubiak Ho Chi - autorka przekładu "Wyznania maski" oraz z Paweł Orzeł - redaktor prowadzący wydanie

Data emisji: 16.05.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

bch/at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleksandra Janiec: japońskie dzieci wiedzą, że łatwo nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 10:10
- Zamożne rodziny od początku kierują swoje dzieci na odpowiednią drogę. Najmłodsi mają dużą presję, żeby nie zawieść rodziców - mówiła w Dwójce autorka książki "Tokyo Lifestyle Book".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Wieteska: Japonia była dla mnie pustynią znaczeń

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 18:30
- Pojechałem do tego kraju, żeby znaleźć się w miejcu, w którym nic nie jest dla mnie kodem. Żebym miał czystą przestrzeń, którą mogę fotografować - mówił w Dwójce wybitny artysta fotografik.
rozwiń zwiń