Polska rzeźba sensacją w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 13:29
O 58. Międzynarodowej Wystawie Sztuki - La Biennale di Venezia porozmawiamy w audycji z Hannę Wróblewską, dyrektor Zachęty. 
Logo wystawy
Logo wystawyFoto: materiały prom.

Wywrócony na lewą stronę samolot ze skrzydłami wewnątrz kadłuba, elementami kokpitu i pokładu oraz siedzenia pasażerów widocznymi na zewnątrz - rzeźba Romana Stańczaka w Pawilonie Polski została uznana za jedną z najciekawszych prac na 58. La Biennale di Venezia. Prestiżowy magazyn "The Art Newspaper" wymienił rzeźbę "Lot" wśród pięciu najciekawszych wystaw do obejrzenia podczas wystawy. Praca wzbudziła też zainteresowanie krytyków innych renomowanych mediów. A jak odbierają ją zwiedzający Giardini della Biennale? Między innymi o tym porozmawiamy o godz. 8.30 (transmisja wideo).

O godz. 9.30 wybierzemy się również na Biennale, ale do Wrocławia, gdzie w najbliższą niedzielę rozpoczyna się Międzynarodowe Biennale Dźwięków Niskich. W centrum programu znajdą się muzyka i instrumenty basowe ze szczególnym uwzględnieniem akustycznych instrumentów smyczkowych - violi da gamba, elektrycznych i elektronicznych (gitara basowa, syntezator) oraz historycznych (saz), ale i możliwości głosu ludzkiego. O tym wydarzeniu porozmawiamy z dyrektor artystyczną festiwalu Justyną Rekść-Raubo.

Ponadto w audycji:

  • Łódź jako miasto inspirujące do intymnych zwierzeń, czyli dokument "Diagnosis";
  • wyprawa po Małopolsce zabytkową lokomotywą parową w wagonach z lat 20. i 60. XX wieku, która ma promować atrakcje turystyczne tego regionu;
  • rekomendacje kulturalne Edyty Jungowskiej.

Nie zabraknie też konkursu "Dwójka na piątkę" oraz "Płyty Tygodnia", którą jest najnowszy album Wojciecha Karolaka pt. "Moontag".

***

Na "Poranek Dwójki" w czwartek (30.05) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Jakub Kukla.

pg/jp

Zobacz więcej na temat: wystawa
Czytaj także

Beksiński od fotografii do rzeczywistości wirtualnej

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 08:00
Gościem audycji była Ewa Barycka, kuratorka wystawy prac Zdzisława Beksińskiego przygotowanej w warszawskim Centrum Praskim Koneser.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie: nigdy nie cenzurowałem sztuki

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 12:59
- Plan zmiany ekspozycji na Galerii Sztuki XX i XXI wieku od przeszło sześciu miesięcy był zapisany w moim projekcie funkcjonowania muzeum i ja to realizuję. Nie było żadnego zamachu na dzieła sztuki. Na pokazanie czeka 5 tysięcy innych dzieł - mówił w Dwójce Jerzy Miziołek, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń