X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dziecko, czyli dar życia

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 12:10
Dziecko było radością, dumą i szczęściem swoich rodziców - mówiła z okazji Dnia Dziecka w "Abecadle etnografa" dr Barbara Ogrodowska. - Jego narodziny jako akt biologiczny wskazywały na trwałość całej rodziny i społeczności.
Audio
Obywatel Rosji nie zostanie aresztowany
Obywatel Rosji nie zostanie aresztowanyFoto: Shutterstock.com

Jak mówiła badaczka, narodziny dziecka oswajano w kulturze ludowej poprzez różne praktyki, rytuały, obrzędy. Bardzo ważny był okres oczekiwania na dziecko, źródło różnych - dzisiaj już zapomnianych lub mało racjonalnych - praktyk, które miały to dziecko chronić i zapewnić mu szczęśliwy start.

Jak słuchaliśmy, wyjątkowy status od zawsze miała kobieta ciężarna, która musiala na siebie wyjątkowo uważać. Nie wolno jej też było niczego odmawiać - wszelkie jej zachcianki musiały być spełniane, nawet te najdziwniejsze...

Trudnym momentem zawsze było rozwiązanie. Dzieci rodziły się w domu, pod opieką położnej i akuszerki. Ważnym gestem w kulturze ludowej było zawiązanie pępowiny, po którym wzywano ojca, aby poprzez wzięcie noworodka na ręce przyjął na siebie wszelkie obowiązki ojcowskie.

Jak wyglądało wychowanie dzieci na dworach, a jak na wsiach? Czym dla kobiety i społeczności był poród? Skąd się wzięły mamki? Między innymi o tym słuchać można w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Abecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Barbara Ogrodowska

Data emisji: 30.03.2019 

Godzina emisji: 8.50

at

Zobacz więcej na temat: folk antropologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kosmos

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 12:00
Kosmos postrzegano w opozycji do świata ludzi: tego, co nieskończone, bezkresne, wobec tego, co skończone, ograniczone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szamanizm

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 11:00
Szamanizmem nazywa się zespół praktyk i wierzeń, które charakteryzują się tym, że praktykujący je szaman wchodzi w odmienny stan świadomości.
rozwiń zwiń