Skarby na Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 15:53
O audycji opowiemy o wystawie "Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku" i towarzyszącym jej programie edukacyjnym oraz o konferencji naukowej "Biżuteria w Polsce epoki Wazów".
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w WarszawieFoto: Pixabay/domena publiczna

"Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku" to pierwsza w dziejach polskiego muzealnictwa przekrojowa wystawa poświęcona precjozom w Polsce w XVI i XVII wieku. W salach Zamku Królewskiego pokazane zostały m.in. najstarsze sukienki cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej – rubinowa i diamentowa. Na każdej z nich znajduje się po kilkaset klejnotów.

Zorganizowanie wystawy nie byłoby możliwe bez kilkuletnich, intensywnych poszukiwań i badań zbiorów muzeów, skarbców i świątyń w Polsce oraz na Litwie. O precjozach (a jest ich ponad 500), a także towarzyszącemu wystawie programie edukacyjnemu oraz o konferencji naukowej "Biżuteria w Polsce epoki Wazów" porozmawiamy w "Poranku Dwójki" z prof. dr hab. Wojciechem Fałkowskim - dyrektorem Zamku Królewskiego w Warszawie. Początek o godz. 8.30 (transmisja wideo).

Ponadto w audycji:

  • relacja z IX Kongresu Polska Wielki Projekt,
  • spotkanie z Krzysztofem Zanussim oraz innymi laureatami Tarnowskiej Nagrody Filmowej,
  • 120 na 120 - wystawa jubileuszowa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa,
  • zielona Łąka Leśmiana, czyli spotkania z aktorami teatrów, wieczorne projekcje filmowe, cykl spacerów tematycznych, dyskusje o literaturze, możliwość poznania tradycji i kultury żydowskiej.

Zapraszamy również do udziału we wspólnej zabawie w "Dwójce na piątkę". Nie zabraknie także "Płyty tygodnia".

***

Na "Poranek Dwójki" w poniedziałek (10.06) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek

pg

Zobacz więcej na temat: Zamek Królewski
Czytaj także

Rok Wazowski na Zamku Królewskim w Warszawie. Wydarzenie goni wydarzenie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 11:12
- To są cztery duże wystawy muzealne, dwadzieścia pięć wykładów, trzynaście koncertów, siedem sesji naukowych i dwa przedstawienia. Zapraszamy. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie - mówił w Dwójce Mariusz Klarecki, koordynator obchodów Roku Wazowskiego.
rozwiń zwiń