Święto kultury ludowej na Warmii

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 06:00
W "Poranku Dwójki" zapraszaliśmy na XII Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy – wydarzenie przepełnione warmińskimi tradycjami. To muzyka, dawne zabawy, inscenizacje, pokazy rzemiosła, prezentacje i konkursy edukacyjne.
Audio
  • Zapowiedź XII Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu, Zabawy - rozmowa z Edwardem Cyfusem (Poranek Dwójki)
Plakat XII Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu, Zabawy
Plakat XII Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu, ZabawyFoto: mat. pras.

Na XII Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy, odbywający się 6 lipca w Bałdach w gminie Purda zapraszał nasz gość, regionalista i badacz Edward Cyfus.

- Badanie kultury ludowej Warmii jest szczególnie trudne, ponieważ jest to region wyjątkowy dotknięty przez zawirowania historyczne. Ale nowe pokolenia mieszkańców rozmaite aspekty tradycji Warmii próbują przywrócić - tłumaczył ekspert w audycji. 

Warmiński Kiermas jest jednym z tego przejawów. W programie wydarzenia, oprócz zabaw, inscenizacji, pokazów rzemiosła, znalazły się także koncerty: grup Horpyna i Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. Uczestnicy Kiermasu mogą poznać też tajniki gwary warmińskiej.

- Gwara warmińska w marcu 2016 roku - jako jedyna polska gwara do tej pory - została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO - podkreślał Edward Cyfus. - Prawie nie ma już ludzi, którzy tą gwarą się posługują na co dzień, dlatego kolejny już rok prowadzimy warsztaty na ten temat. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem!


Fragment warmińskiej chaty w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Fragment warmińskiej chaty w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Edward Cyfus (regionalista, znawca kultury Warmii)

 Data emisji: 6.07.2019

Godz. emisji: 8.35

at 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak