X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wawrzyniec Kostrzewski: to nie jest ciche słuchowisko

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 13:08
- Bardzo mi zależało, aby to słuchowisko miało szerszy charakter, niż tylko wspomnienie Powstania Warszawskiego. Chciałem, żeby można było zderzyć pewne postawy bohaterów i opowiedzieć o konieczności i dramatycznej niezgodzie na umieranie - opowiadał Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser słuchowiska "Widziałem śmierć wszystkiego, co kocham".
Audio
  • Wawrzyniec Kostrzewski o słuchowisku "Widziałem śmierć wszystkiego, co kocham" (Poranek Dwójki)

powstanie serwis 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

1 sierpnia w Dwójce można będzie usłyszeć premierę słuchowiska wg tekstu Iwony Rusek "Widziałem śmierć wszystkiego, co kocham". W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z Wawrzyńcem Kostrzewskim, reżyserem słuchowiska i współautorem tekstu.

Wawrzyniec Kostrzewski podkreślił, że to bardzo ciekawa koncepcja, żeby w piwnicy powstańczej, jakich było przecież wiele, spotkać ze sobą ciężko ranną dziewczynę i starca, który pamięta powstanie styczniowe. - Hasło "powstanie" budzi inne skojarzenia u starca, niż u dziewczyny, która żyje głównie rozgoryczeniem, że przecież walka miała potrwać trzy dni, jak wszyscy mówili. Starcowi otwierają się pola opowieści o historii ojca, który walczył rok - opowiadał.

Jak mówił gość audycji, akcja nie dzieje się w sztabie dowódców ani na pierwszej linii frontu. - Naszym tłem dźwiękowym są walające się pod nogami cegły, gruzy, popękane szkło i na wpół zawalona piwnica, gdzie kilka postaci walczy o przetrwanie. Właśnie w tym miejscu pojawiają się rozmowy, ale nie są to filozoficzne dysputy, tylko emocjonalne spięcia i postawy graniczne. Nasze słuchowisko nie jest ciche. Jest bardzo intensywne, a jego struktura jest mieszanką emocji: entuzjazmu sprzed wybuchu powstania i skrajnych emocji, kiedy już śmierć zagląda im w oczy - mówił reżyser.

Na czym polegała trudność w odtworzeniu realiów z piwnicy? W jaki sposób aktorzy starali się oddać realizm sytuacji? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Wawrzyniec Kostrzewski (reżyser słuchowiska "Widziałem śmierć wszystkiego, co kocham", współautor adaptacji tekstu Iwony Rusek)

Data emisji: 31.07.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

am/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Warszawianka" zamiast dżingli. Dwójka upamiętni Powstanie Warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 11:37
W związku z 75. rocznicą powstańczego zrywu z 1944 roku, w dniu 1 sierpnia Program 2 Polskiego Radia zamiast sygnałów audycji nadawać będzie melodie "Warszawianki" w różnych interpretacjach.
rozwiń zwiń