Karol Kalinowski: "Zapisy Terroru" zmieniają perspektywę Powstania

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 12:54
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z Karolem Kalinowskim, historykiem z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. W związku z 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego Instytut przygotował nowoczesny portal, na którym znajdziemy zbiory dokumentów - relacji świadków.
Audio
  • Karol Kalinowski o portalu "Zapisy terroru" (Poranek Dwójki)
Audio
  • Karol Kalinowski o portalu "Zapisy terroru" (Poranek Dwójki)


powstanie serwis 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

- Jednym z zadań Instytutu Pileckiego, którego misja polega na upamiętnianiu, opowiadaniu polskiej historii XX wieku ze szczególnym naciskiem na losy Polaków w czasie II wojny światowej, jest prowadzenie portalu internetowego "Zapisy Terroru". Znajduje się tam prawie 6 tysięcy relacji świadków i ofiar systemów totalitarnych – niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu. Są to świadectwa Polaków albo obywateli polskich, którzy doświadczyli tego cierpienia w czasach II wojny światowej. Z tych 6 tys. relacji prawie tysiąc dotyczy Powstania Warszawskiego - opowiadał Karol Kalinowski z Instytutu Pileckiego.

Jak podkreślał gość Dwójki, portal nie jest adresowany wyłącznie do historyków czy ludzi kultury i nauki. Twórcy starali się również dotrzeć do zwykłych ludzi. - Można skorzystać z wyszukiwarek i systemów metadanych, czyli tagów, które mówią, kto był sprawcą, kto był ofiarą, gdzie działy się wydarzenia. Dzięki tym wszystkim narzędziom możemy łatwo surfować po tym morzu źródeł i wyszukać np. co działo się 75 lat temu na naszej ulicy, czy w miejscu gdzie pracujemy. Można również poszukać własnych historii rodzinnych - opowiadał historyk.

Karol Kalinowski mówił, że portal zmienia sposób postrzegania Powstania Warszawskiego. Świadectwa pokazują, że Powstanie to nie tylko heroizm walczących żołnierzy, ale i cierpienie ludności cywilnej. - W Warszawie mieszkało wtedy ponad pół miliona cywilów, z których prawie 200 tysięcy zginęło, a wielu doświadczyło cierpienia – nie tylko egzekucji, ale również innego rodzaju zbrodni. To są bardzo często wzruszające i czasami nawet przerażające historie ludzi, którzy ledwo uniknęli śmierci w czasie rzezi Woli czy różnych pacyfikacji w czasie Powstania Warszawskiego - tłumaczył gość Dwójki.

Jakiego rodzaju świadectwa można odnaleźć na portalu? Na jakie języki są tłumaczone dokumenty? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Karol Kalinowski (historyk z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego)

Data emisji: 1.08.2019

Godzina emisji: 9.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

am/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Panterka zamiast białej sukni, czyli o miłości w powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 08:00
- Historie, które zebrałam w tej książce, pokazują, że miłość była niesamowicie ważna. Jedna z uczestniczek powiedziała, że ważne było, by mieć do kogo wracać i na kogo czekać - mówiła w Dwójce Agnieszka Cubała, autorka książki "Miłość `44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wawrzyniec Kostrzewski: to nie jest ciche słuchowisko

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 13:08
- Bardzo mi zależało, aby to słuchowisko miało szerszy charakter, niż tylko wspomnienie Powstania Warszawskiego. Chciałem, żeby można było zderzyć pewne postawy bohaterów i opowiedzieć o konieczności i dramatycznej niezgodzie na umieranie - opowiadał Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser słuchowiska "Widziałem śmierć wszystkiego, co kocham".
rozwiń zwiń