Wakacje z dudami - letnie spotkanie z tradycją Beskidu Żywieckiego

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 10:03
Wydarzenie organizuje grupa zapaleńców kochających folklor żywiecki, a zasadza się ono na warsztatach gry na tradycyjnych instrumentach Górali Żywieckich, czyli przede wszystkim dudach, skrzypcach i instrumentach pasterskich.
Audio
  • Zapowiedź wydarzenia Wakacje z dudami - rozmowa z Przemysławem Fickiem (Poranek Dwójki)
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: mat. pras.

Uczestnicy dorocznych Wakacji z dudami mogą się do tego cieszyć spotkaniami z mistrzami tradycji, koncertami, wykładami i prezentacjami, potańcówkami, zabawami dla dzieci, a nawet bieganiem.

Nadrzędnym celem jednak - jak mówił w audycji Przemysław Ficek, organizator wydarzenia - jest popularyzowanie tradycji muzycznej Beskidu Żywieckiego, która przeżywa obecnie pewien renesans. Nie tylko mieszkańców Żywiecczyzny interesuje dziś konstrukcja dud, to, czym różnią się od sposobu budowania tych instrumentów w innych regionach Polski, czy rodzaje piszczałek.


Czesław Węglarz, znawca gry na dudach żywieckich. Czesław Węglarz, znawca gry na dudach żywieckich.

Wakacje z dudami to okazja do interaktywnego spotkania nie tylko z muzyką, ale i rękodziełem i sztuką ludową regionu. Wydarzenie trwa od 6 do 11 sierpnia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Klaudia Baranowska

Gość: Przemysław Ficek (organizator Wakacji z dudami)

Data emisji: 3.08.2019

Godzina emisji: 8.35

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czesław Węglarz: jak się długo nie gra, to koza się gniewa

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 16:43
- Po stare dudy trzeba sięgać codziennie, to wtedy brzmią jako tako, ale gdy się zrobi przerwę, to potem trzeba dużo czasu, żeby je na nowo nastroić - mówił w Dwójce beskidzki multiinstrumentalista, laureat tegorocznej nagrody Muzyka Źródeł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomost między tradycjami Wielkopolski - Provinz Posen

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 11:00
- Naszą intencją było dać wypomówić się dawnym instrumentom na temat historii Wielkopolski. Chodziło o znalezienie pomostu między epokami - mówili w sobotnim "Poranku Dwójki" twórcy projektu Provinz Posen.
rozwiń zwiń