X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Żółte światło". Nowa powieść Jerzego Pilcha

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 12:53
- To, co piszemy, zostaje wchłonięte przez literaturę, przez pisma i jest to postać literacka przede wszystkim. A potem są jakieś większe lub mniejsze wspólnoty z autorem - mówił w Dwójce polski pisarz, felietonista i dramaturg, autor książki "Żółte światło", w której fikcja łączy się z wątkami autobiograficznymi.
Audio
  • Jerzy Pilch o książce "Żółte światło" (Poranek Dwójki)
Okładka książki Żółte światło Jerzego Pilcha
Okładka książki "Żółte światło" Jerzego PilchaFoto: Mat. prasowe

W swojej najnowszej powieści Jerzy Pilch przeszukuje własny życiorys i twórczość, kreując z nich monografię o poczuciu winy. Jak zaznacza autor książki, w jego powieści połowa historii jest zmyślona, a połowa prawdziwa, jednak czytelnikowi nie łatwo jest dostrzec między nimi różnicę.

Jak podkreślał autor, istotna jest w książce relacja z ojcem, która była dość trudna. - W podświadomości mogłem mieć taki zamiar, żeby wreszcie definitywnie napisać tyle, ile wiem, albo tyle, ile się domyślam o wojennych losach ojca, żeby ten temat zamknąć. Tymczasem to akurat ujęcie mnie zmieniło, przypomniałem sobie nagle pewne historie i okazało się, że z tym "starym" to byłem bliżej, niż mi się wydawało. Pierwszy raz od niepamiętnych czasów pomyślałem o nim życzliwie - wspominał autor.

Jaki stosunek do głównego bohatera ma Jerzy Pilch? I czy ma w planach kolejną powieść? O tym w nagraniach audycji.

***

Rozmawiała: Katarzyna Oklińska

Gość: Jerzy Pilch

Data emisji: 25.09.2019

Godzina emisji: 9.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

Mat. prasowe/am/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marcin Wicha: przedmioty to zapis naszego życia

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 17:00
- Z tego, co po nas zostaje zdałem sobie sprawę, gdy musiałem uporządkować mieszkanie po moich rodzicach. Uświadomiłem sobie, że zgromadzone tam przedmioty to zapis naszych losów i tego co wydawało się ważne - mówił w Dwójce tegoroczny laureat Nagrody Literackiej "Nike".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Cherezińska: życie postaci historycznych ciągle mnie obchodzi

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 15:08
W "Strefie Literatury" gościliśmy jedną z najpoczytniejszych polskich autorek powieści historycznych, autorkę m.in. powieści "Legion".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czasy wojny". Ferdynanda Goetla pamiętnik polemiczny

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 18:54
- Ta książka ma z jednej strony walor utrwalenia wydarzeń z naszej historii najnowszej, a z drugiej walor dyskusyjny wobec innych obrazów lat okupacji. Ferdynand Goetel sam nazwał ją pamiętnikiem polemicznym. Polemicznym wobec tych w kraju i na emigracji, którzy oskarżali go nawet o kolaborację - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski.
rozwiń zwiń