Wokół książki Karskiego "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-45"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 09:00
O książce Jana Karskiego opowiadała w "Poranku Dwójki" Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego. 
Audio
  • Rozmowa o książce Jana Karskiego "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-45" (Poranek Dwójki)

Jubileuszowe wydanie opus magnum Jana Karskiego „Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty” (Wydawnictwo Poznańskie) przygotowane zostało w stulecie polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych. 

„Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945.” to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych książek poświęcona najnowszej historii Polski. Jan Karski, były emisariusz Polskiego Państwa podziemnego, na czynniki pierwsze rozebrał przyczyny klęski polskiej dyplomacji i państwa polskiego w dwudziestoleciu międzywojennym. Zrobił to w typowy dla siebie sposób – przyjmując punkt widzenia państw sąsiednich oraz mocarstw decydujących o historii Polski. Dotarł do tysięcy dokumentów, wspomnień i dzienników, z których nakreślił obraz Polski jako przedmiotu, a nie podmiotu polityki międzynarodowej.

Polski historyk emigracyjny, dziennikarz Radia Wolna Europa, Andrzej Pomian, recenzując w latach 80. książkę Karskiego napisał: „Książka prof. Karskiego jest potężnym zastrzykiem trzeźwości, niezbędnym vademecum dla polskich polityków. Gdyby leżało to w mojej mocy, uczyniłbym z niej dla nich lekturę obowiązkową.”

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Ewa Junczyk-Ziomecka (prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego)

Data emisji: 7.11.2019

Godzina emisji: 8.30

Zobacz więcej na temat: Jan Karski Paweł Siwek