X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Ars moriendi" na żywo i zapowiedź nowej płyty od Bastardy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 20:00
- Ze względu na nasze instrumenty osadzeni jesteśmy w niskim rejestrze. Pomyśleliśmy, że głos ludzki by w naszej muzyce zabrzmiał - mówił gość sobotniego "Poranka Dwójki" Paweł Szamburski. 
Audio
  • Kuba Kulka zapowiada audycję "Dwójka na miejscu" w Mediatece w Tychach (Poranek Dwójki)
  • Paulina Suchecka zaprasza na warsztaty do Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu (Poranek Dwójki)
  • Relacja Krzysztofa Renika z trzeciego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kierunek Wschód” w Białymstoku (Poranek Dwójki)
  • Paweł Szamburski zaprasza na koncerty tria Bastarda (Poranek Dwójki)
Trio Bastarda
Trio BastardaFoto: materiały prasowe

- Nasza współpraca z Chórem Grochów zaczęła się przez przypadek, ale od razu ten pomysł podchwyciliśmy i zaczęliśmy próby - tłumaczył klarnecista Paweł Szamburski, który Trio Bastardę tworzy z klarnecistą Michałem Gorczyńskim i wiolonczelistą Tomaszem Pokrzywińskim. 

Na "Ars moriendi", ich drugim albumie, sięgają ponownie do inspiracji kompozycjami europejskich renesansowych twórców, m.in. Constanza Festy, Josquina des Presa, Guillaume'a Dufay, i z tym repertuarem występują 7 października w Warszawie w cyklu Folkowo Bemowo.  Towarzyszy im Chór Grochów. - Od zawsze próbuję jakoś zapełnić lukę po ludzkim głosie - to, jak oddać brzmienie ludzkiego głosu, sylabizowanie, podziały rytmiczne wynikające z tekstu - tłumaczył Paweł Szamburski. - Dlatego wszystko odnosi się u nas do pieśni.

Bastarda w wyjątkowy sposób czerpie też z duchowości i muzyki sakralnej. Wokół tradycji religijnej oscyluje także zapowiadana trzecia płyta warszawskiego tria, która swoją prapremierę będzie miała 22 października. - Podejmujemy tam wątek muzyki chasydzkiej i nigunów, czyli tradycyjnych, grupowych, religijnych pieśni żydowskich. Jako wieloletni wykonawca muzyki żydowskiej bardzo się z tego cieszę, bo w tej muzyce jest coś niezwykle pięknego: pochwała życia, radość, ale i konfrontacja ze smutkiem i śmiercią, aby w pełnym spektrum przekazywać tę duchowość - zdradził klarnecista.

***
Oprócz tego w audycji odwiedziliśmy:

  • Białystok i festiwal teatralny Kierunek Wschód, który zrelacjonował Krzysztof Renik,
  • Wrocław i tamtejsze muzeum etnograficzne, aby zaprosić na wydarzenie "Jak październik, to paździerze. Tajemnice obróbki włókien",
  • oraz Tychy, jedną z lokalizacji wyjazdowej audycji "Dwójka na miejscu".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki Piotr Adam Półtorak, Dorota Sokołowska (Radio Białystok), Paulina Suchecka (Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu), Paweł Szamburski (muzyk zespołu Bastarda)

Data emisji: 5.10.2019

Godzina emisji: 8.10, 8.35, 9.10, 9.25

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Koło Fortuny". Opowieść o transformacji w polskich domach

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 09:00
Do nazwy popularnego teleturnieju odnosi się tytuł wystawy, którą oglądać można właśnie w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Szczegóły w rozmowie z gościem "Poranka Dwójki" - dr Dorotą Leśniak-Rychlak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rabih Abou Khalil - kosmopolita improwizacji

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 09:00
W dzieciństwie zasłuchiwał się w muzyce Theloniusa Monka, Franka Zappy czy Elli Fitzgerald. Urodził się w 1957 roku w kosmopolitycznym Bejrucie, ale wybuch wojny domowej w 1975 roku zmusił go do ucieczki z kraju. Osiedlił się w Europie i rozpoczął współpracę z jazzmanami.
rozwiń zwiń