X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W 170. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 13:01
"Jestem już u źródła szczęścia!" - to ostatnie słowa, jakie wypowiedział na łożu śmierci Fryderyk Chopin. Kompozytor zmarł w nocy 17. października. Przedwcześnie, bo w wieku zaledwie 39 lat. O wydarzeniach upamiętniających kompozytora w audycji "Poranek Dwójki" porozmawiamy z Piotrem Wojciechowskim z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Fryderyk Chopin - fot. obrazu namalowanego przez P. Schicka.
Fryderyk Chopin - fot. obrazu namalowanego przez P. Schicka.Foto: Polona

ostatnie akordz chopina polona 1200.jpg
Requiem Mozarta w 170. rocznicę śmierci Chopina

W 170. rocznicę śmierci Chopina zaprosimy Państwa do wysłuchania najpiękniejszych utworów kompozytora. Wybraliśmy niekiedy zaskakujące interpretacje. Specjalne wydarzenie przygotował też Narodowy Instytut im. Fryderyka Chopina. W Bazylice św. Krzyża, przed spoczywającym tam sercem kompozytora zabrzmi Requiem.  Dzieło zostanie - jak w każdą rocznicę śmierci artysty - przypomniane w kształcie brzmieniowym możliwie bliskim temu, jakie znał Chopin, gdy prosił o jego wykonanie na swoim pogrzebie.

W tym roku Mozartowska msza żałobna w interpretacji międzynarodowego grona solistów oraz {oh!} Orkiestry Historycznej i Chóru Collegium Vocale 1704. Całość poprowadzi jeden z największych znawców stylu historycznego, fenomenalny klawesynista, pianista i kameralista Andreas Staier. Tradycyjnie już koncert transmitować będzie i nagrywać Program 2 Polskiego Radia. A o koncercie oraz o innych wydarzeniach związanych ze 170. rocznicą śmierci Fryderyka Chopina porozmawiamy z Piotrem Wojciechowskim z NIFC o godzinie 8.30.

Po godzinie 9.30 Państwa i naszym gościem będzie Andrzej Kosendiak - dyrektor Narodowego Forum Muzyki. Porozmawiamy o kolejnym wydawnictwie NFM - serii płyt  "Music First. Muzyka I Rzeczypospolitej (Music of the first Commonwealth)". Ten wyjątkowy cykl płyt polskiego baroku wypełnia muzyka Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Bartłomieja Pękiela, Marcina Mielczewskiego, Marcina Józefa Żebrowskiego i Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego.

W audycji zaprosimy Państwa również do wysłuchania wywiadu z wybitną kompozytorką Elżbietą Sikorą. Jej też poświęcony będzie koncert jubileuszowy przygotowany z okazji 75. urodzin artystki, na który zapraszają Orkiestra Polskiego Radia i Program 2 Polskiego Radia. Koncert odbędzie się 20 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Podczas koncertu jubileuszowego Anna Mikołajczyk (sopran) oraz Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy wykonają Partitę z III Suity barokowej i Lamento z opery Madame Curie autorstwa Elżbiety Sikory. Ponadto odbędzie się prapremiera jej utworu Przejście podziemne na orkiestrę z warstwą elektroniczną.

Ponadto w audycji:

  • W cyklu "Książka i kawa (ewentualnie herbata)" Elizabeth Gilbert "Miasto dziewcząt",
  • The Royal Philharmonic Orchestra z siedzibą w Londynie z koncertem w Filharmonii Łódzkiej.

Pojawi się również konkurs z nagrodami "Do trzech razy sztuka" oraz "Płyta Tygodnia".

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w czwartek (17.10) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

am/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konkurs Chopinowski i grzechy młodości

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 13:00
- Wbrew pozorom to nie jest konkurs pianistyczny, lecz "Chopinowski" - mówił Piotr Paleczny, Przewodniczący Jury zakończonego właśnie Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed Festiwalem "Chopin i jego Europa"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 12:36
Gościem audycji będzie Piotr Wojciechowski, który opowie o tegorocznej odsłonie jednego z najważniejszych międzynarodowych projektów muzycznych przybliżających twórczość polskiego kompozytora romantycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Wojciechowski: najważniejsi w tym roku są Chopin i Moniuszko

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 11:33
- Twórczość obu postaci zostanie pokazana w bardzo szerokim kontekście. Zaczynamy gdzieś w okolicy XVIII wieku i zahaczamy o muzykę barokową, ale sięgamy także po utwory XX-wieczne i współczesne - mówił w Dwójce rzecznik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina o programie 15. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń