"Boznańska. Non finito". Biografia przenikliwa

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 16:24
Gościem "Poranka Dwójki" będzie reportażystka Angelika Kuźniak.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom.

tancerka-i-zaglada_1200.jpg
Pola Nireńska. Ślady biografii rozsiane po wielu krajach

Malowała powoli, z przejęciem, a portrety robiła wprost latami. Model się zestarzał, wyłysiał, ożenił, okocił, schudł […] musiał pozować, chciał czy nie chciał, chyba że umarł - tak o Oldze Boznańskiej mówiła Zofia Stryjeńska.

W tym tygodniu swoją premierę będzie miała biografia autorki Dziewczynki z chryzantemami "Boznańska. Non finito". Angelika Kuźniak - autorka biografii - przygląda się wybitnej artystce z dociekliwością śledczej. Efektem jest napisany przepięknym językiem przenikliwy, pełen poczucia humoru portret Olgi Boznańskiej. Kobiety genialnej, delikatnej, zmysłowej, świadomej swojego talentu. Niezależnej. Portret artystki, która dla sztuki była w stanie poświęcić wszystko: miłość, dobrą opinię i święty spokój.

Spotkanie z autorką książki o godz. 8.30.

O godz. 9.30 naszym gościem będzie wybitna aktorka teatralna, filmowa, znana również ze słuchowisk przygotowanych przez Teatr Polskiego Radia - Dominika Ostałowska. Aktorka teatrów warszawskich: Ateneum, Powszechnego, Studio oraz gościnnie Współczesnego i Dramatycznego. Debiutowała rolą Aleksandry w "J.B i innych" Gorkiego (1994) w Teatrze Ateneum. Występowała w przedstawieniach w reżyserii Anny Augustynowicz, Agnieszki Glińskiej, Natalii Korczakowskiej, Mariusza Grzegorzka, Andrzeja Pawłowskiego, Waldemara Śmigasiewicza, Michała Zadary, Krzysztofa Zaleskiego.

Jest laureatką m.in. nagrody aktorskiej na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" za role w "Niektórych gatunkach dziewic" i "Dybuku"; nagrody za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie "Warszawa" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni; dwukrotnie nagrodzona Orłem (Polską Nagrodą Filmową) za najlepszą główną rolę kobiecą w filmie "Daleko od okna" i najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie "Warszawa". Aktorka odwiedzi nas w związku z nowym cyklem "Piękni Czterdziestoletni". To wydarzenie - organizowane przez Instytut Teatralny - jest spotkaniem z pokoleniem artystów wchodzących do zawodu już po transformacji ustrojowej, z przedstawicielami generacji, której dokonania zmieniły i zmieniają oblicze polskiego teatru.

Ponadto w audycji:

  • Anna Dymna o wystawie w MOCAKu: "Wiesław Dymny. Jestem ranny człowiek. Pisarz, aktor, malarz"
  • Rozmowa z Agnieszka Budzińską-Benett o płycie "Melodie na Psałterz Polski" Mikołaja Gomółki do tekstów w przekładzie Jana Kochanowskiego
  • Złoty Berlin - komiksowa adaptacja bestsellerowego cyklu kryminalnych powieści Volkera Kutschera, który zainspirował powstanie najdroższego serialu w historii niemieckiego przemysłu filmowego. Wywiad z autorem - Arnem Jyschem

Pojawi się również konkurs z nagrodami "Do trzech razy sztuka" oraz "Płyta Tygodnia".

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w poniedziałek (28.10) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

pg/ac

Zobacz więcej na temat: biografia
Czytaj także

Maria Kuncewiczowa. Niezwykła pisarka wielu epok

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 18:02
- Maria Kuncewiczowa miała szczególny stosunek do tego, jak jej twórczość jest propagowana. Może był to efekt długoletniego pobyty w środowisku anglosaskim, ale żyła w przekonaniu, że wszystko co tworzy musi zbierać i pokazywać. Jej otwartość na udzielanie wywiadów była przez to niejednorotnie postrzegana w Polsce negatywnie – mówiła w Dwójce dr Alicja Szałagan.
rozwiń zwiń