Antoni Libera. Przed premierą "Popiołów"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 08:35
Gościem audycji "Poranek Dwójki" będzie prozaik, tłumacz, reżyser teatralny i znawca twórczości Samuela Becketta. W najbliższą sobotę usłyszymy dramat irlandzkiego noblisty w przekładzie i reżyserii Antoniego Libery, który przedtem spotka się z nami, aby opowiedzieć o słuchowisku.
Antoni Libera
Antoni LiberaFoto: Grzegorz Śledź/Pr2

libera antoni_1200 PR.jpg
Premiera "Popiołów" Samuela Becketta

- Przekładanie literatury Samuela Becketta było drugim krokiem. Pierwszym krokiem była po prostu fascynacja jego twórczością - mówił prozaik, reżyser teatralny, tłumacz i eseista Antoni Libera. Owocem tej fascynacji jest - poza licznymi esejami, publikacjami i przekładami słuchowisko. Już w najbliższą sobotę w "Wieczorze ze słuchowiskiem" zapraszamy na "Popioły" - dramat w przekładzie i reżyserii znakomitego znawcy twórczości Becketta, który napisał to dzieło w 1959 roku, nadając mu formę słuchowiska radiowego.

"Popioły" to przejmujące studium samotności i zwątpienia - bohater grany przez Andrzeja Mastalerza siedzi na brzegu morza, rozmawia, zapewne w myślach, z ojcem, później z żoną, w której rolę wcieliła się Katarzyna Dąbrowska. Jednostajny szum morza przecinają zadawnione spory, konflikty i odruchy, utrwalone nie do zatarcia pomiędzy postaciami, nawet jeśli one same są już tylko wspomnieniem.

"Popioły" w Dwójce już w najbliższą sobotę w "Wieczorze ze słuchowiskiem", a Antoni Libera będzie naszym gościem o godz. 8.30.

Ponadto w audycji będziemy wspominać tych, którzy odeszli w mijającym roku: prof. Andrzeja Makowieckiego, Romualda Szejdę i Zdzisława Szostaka.

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w czwartek (31.10) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

am/bch

Zobacz więcej na temat: Antoni Libera

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Antoni Libera: język Becketta jest koherentny

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 07:55
- Przekładanie literatury Samuela Becketta było drugim krokiem. Pierwszym krokiem była po prostu fascynacja jego twórczością - mówił gość Dwójki, ceniony tłumacz dzieł irlandzkiego dramaturga i prozaika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Libera: twórczość Zbigniewa Herberta jest coraz bardziej aktualna

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 13:13
- Przesłanie Herberta do Polaków, by się nie poddawać, teraz w dobie szaleństwa ideologicznego stosuje się wobec całej Europy. Ze źródeł kultury europejskiej Herbert wyciągnął to, co najważniejsze, czyli niezależność myślenia, by nie poddawać się stadnym emocjom - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Libera, pisarz, tłumacz i reżyser teatralny.
rozwiń zwiń