Wielcy, którzy odeszli. Wspomnienie Edwarda Byrtka

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 16:00
Zmarły w lutym dudziarz razem ze swoimi braćmi, Józefem i Władysławem - wirtuozami skrzypiec - tworzyli tradycyjną góralską kapelę złożoną z dud żywieckich i skrzypiec, jedną z nielicznych autentycznych kapel góralskich w Beskidzie Żywieckim.
Audio
Edward Byrtek w koncercie Muzyka Źródeł na festiwalu Nowa Tradycja 2013.
Edward Byrtek w koncercie Muzyka Źródeł na festiwalu Nowa Tradycja 2013.Foto: Grzegorz Śledź PR

Edward Byrtek urodził się w 1944 roku w Pewli Wielkiej jako najmłodszy z braci, z którymi tworzył ich słynną rodzinna kapelę. Grę na dudach żywieckich rozpoczął w wieku 15 lat u swojego wuja Władysława Pluty. Był członkiem kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Gronie z Żywca oraz kapeli Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Jodły z Żywca, laureatem wielu nagród indywidualnych, m.in. konkursu w ramach Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych w Wieprzu koło Żywca. Z bratem Władysławem zdobyli Basztę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2008). Był znanym i cenionym budowniczym dud żywieckich. Zmarł w lutym 2019 roku.

Muzyka Edwarda, Józefa i Władysława Byrtków - tradycja zapoczątkowana przez ich ojca i wuja, Karola Byrtka i Władysława Plutę - znalazła kontynuatorów w przedstawicielach młodego pokolenia muzyków beskidzkich, Marcina Blachury i Przemysława Fickiem.

W audycji słuchaliśmy archiwalnych wspomnień muzyka.

***

Przygotował: Piotr Dorosz

Data emisji: 2.11.2019

Godzina emisji: 9.45

Wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

at

Czytaj także

Muzyka żywiecka głosem nowego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 10:00
W magazynie zaprosiliśmy na spotkanie z młodymi beskidzkimi muzykami i budowniczymi instrumentów pasterskich: Marcinem Blachurą i Przemysławem Fickiem, którzy tworzą najlepszą obecnie kapelę dudziarską na Żywiecczyźnie.
rozwiń zwiń