X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielcy, którzy odeszli. Wspomnienie Edwarda Byrtka

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 16:00
Zmarły w lutym dudziarz razem ze swoimi braćmi, Józefem i Władysławem - wirtuozami skrzypiec - tworzyli tradycyjną góralską kapelę złożoną z dud żywieckich i skrzypiec, jedną z nielicznych autentycznych kapel góralskich w Beskidzie Żywieckim.
Audio
Edward Byrtek w koncercie Muzyka Źródeł na festiwalu Nowa Tradycja 2013.
Edward Byrtek w koncercie Muzyka Źródeł na festiwalu Nowa Tradycja 2013.Foto: Grzegorz Śledź PR

Edward Byrtek urodził się w 1944 roku w Pewli Wielkiej jako najmłodszy z braci, z którymi tworzył ich słynną rodzinna kapelę. Grę na dudach żywieckich rozpoczął w wieku 15 lat u swojego wuja Władysława Pluty. Był członkiem kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Gronie z Żywca oraz kapeli Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Jodły z Żywca, laureatem wielu nagród indywidualnych, m.in. konkursu w ramach Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych w Wieprzu koło Żywca. Z bratem Władysławem zdobyli Basztę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2008). Był znanym i cenionym budowniczym dud żywieckich. Zmarł w lutym 2019 roku.

Muzyka Edwarda, Józefa i Władysława Byrtków - tradycja zapoczątkowana przez ich ojca i wuja, Karola Byrtka i Władysława Plutę - znalazła kontynuatorów w przedstawicielach młodego pokolenia muzyków beskidzkich, Marcina Blachury i Przemysława Fickiem.

W audycji słuchaliśmy archiwalnych wspomnień muzyka.

***

Przygotował: Piotr Dorosz

Data emisji: 2.11.2019

Godzina emisji: 9.45

Wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyka żywiecka głosem nowego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 10:00
W magazynie zaprosiliśmy na spotkanie z młodymi beskidzkimi muzykami i budowniczymi instrumentów pasterskich: Marcinem Blachurą i Przemysławem Fickiem, którzy tworzą najlepszą obecnie kapelę dudziarską na Żywiecczyźnie.
rozwiń zwiń